„Górnictwo zrównoważonego rozwoju” – to tytuł dorocznej konferencji organizowanej w listopadzie przez Wydział Górnictwa Inżynierii Bezpieczeństwa i Automatyki Przemysłowej Politechniki Śląskiej.
Jej kolejna edycja, która odbędzie się 23 listopada br., nosi tytuł: „Klimat i energia - konsekwencje europejskiej polityki klimatycznej dla polskiej gospodarki. Globalne wyzwania i regionalne działania”.
Konferencję otworzy Jacek Sasin, minister aktywów państwowych, który wygłosi referat pt. „Uwarunkowania realizacji pakietu klimatyczno-energetycznego dla polskiej gospodarki”.
Głos zabierze także Piotr Dziadzio, podsekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, główny geolog kraju, pełnomocnik rządu ds. polityki surowcowej państwa. Przedstawi prezentację na temat: „Unijny pakiet klimatyczno-energetyczny i jego konsekwencje dla polskiej energetyki”.
Podczas konferencji przewidziano również wystąpienie Tomasza Rogali, prezesa zarządu Polskiej Grupy Górniczej i Euracoal. Tytuł prezentacji to „Dekarbonizacja czy postępująca karbonizacja światowej gospodarki – fakty i mity neutralności klimatycznej”.
Z kolei Artur Dyczko z Instytutu Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią PAN wygłosi wykład zatytułowany „Dynamiczne zarządzanie zapotrzebowaniem, produkcją, gospodarką zasobami i logistyką dystrybucji węgla kamiennego w gospodarce realizującej dekarbonizacyjny miks energetyczny - najważniejszy projekt w polskim górnictwie od lat”.
Zapowiedziane są ponadto wystąpienia prof. Stanisława Pruska, dyrektora Głównego Instytutu Górnictwa pt. „Wykorzystanie metanu z kopalni węgla kamiennego w Polsce”, Michała Drabika - „Polska i świat w świetle globalnej emisji metanu i jej wpływu na zmianę klimatu” oraz Gabrieli Woźniak z Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Śląskiego - „Dekarbonizacja - fakty i mity neutralności klimatycznej okiem śląskiego biologa”.
W piątek, 24 listopada, w gliwickiej Arenie odbędą się obchody barbórkowe pod auspicjami Politechniki Śląskiej. Początek o godz. 17.00.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.