Uroczystości barbórkowe odbywają się w kolejnych oddziałach Spółki Restrukturyzacji Kopalń. W piątek, 17 listopada, świętował oddział Kopalnie Węgla Kamiennego w Całkowitej Likwidacji, którego siedziba mieści się w Dąbrowie Górniczej. Uroczystość zorganizowano w sali bankietowej Alfa w Mierzęcicach.
W obchodach barbórkowych oddziału KCL wzięli udział członkowie zarządu spółki, na czele z prezesem Januszem Smoliłą. W czasie uroczystości wręczono stopnie górnicze i odznaczenia. Po części oficjalnej odbyła się biesiada.
Przypomnijmy, że jako pierwsze Barbórkę w SRK celebrowały Administracja Zasobów Mieszkaniowych oraz bytomska kopalnia Centrum. Ich uroczystości odbyły się 27 października. Dla kopalni Centrum miały one szczególny wymiar. Była to bowiem ostatnia Barbórka w jej historii, ponieważ do końca 2023 r. zostanie zlikwidowana. 10 listopada świętował natomiast Centralny Zakład Odwadniania Kopalń.
Jak informowaliśmy już w portalu netTG.pl, główne obchody barbórkowe w SRK odbędą się w niedzielę, 3 grudnia, w Bytomiu. Ich pierwszym punktem będzie poświęcenie obrazu oraz figury św. Barbary w budynku Biura Zarządu. Następnie na godz. 10.15 zaplanowano uroczysty przemarsz z udziałem Górniczej Orkiestry Dętej Bytom im. Józefa Słodczyka z siedziby spółki (ul. Strzelców Bytomskich 207) do Kościoła pw. św. Józefa Robotnika w Bytomiu (ul. Strzelców Bytomskich 187). O 10.30 odbędzie się ceremonia poświęcenia sztandaru Spółki Restrukturyzacji Kopalń, a następnie odprawiona zostanie uroczysta msza. Po zakończonej liturgii będą miały miejsce oficjalne uroczystości z udziałem zaproszonych osób, podczas których wręczone zostaną stopnie górnicze i odznaczenia.
Korzystająca z budżetowych dotacji SRK zajmuje się likwidacją kopalń i zagospodarowaniem ich majątku. Od 2015 r. do SRK trafiły m.in. następujące kopalnie lub tzw. ruchy górnicze: Makoszowy, Brzeszcze (produkcyjną część kopalni wraz z częścią załogi przejęła później grupa Tauron), Centrum, Mysłowice, Kazimierz-Juliusz, Boże Dary, Anna, Pokój 1, Rozbark V, Jas-Mos, Krupiński, Wieczorek (w dwóch częściach), Śląsk, ruch Piekary (część kopalni Bobrek-Piekary), część ruchu Rydułtowy (fragment kopalni ROW) oraz część kopalni Mysłowice-Wesoła. SRK realizuje także proces restrukturyzacji zatrudnienia w likwidowanych kopalniach. Od 1 maja 2015 r. do 31 grudnia 2022 r. wraz z 16 zakładami przeznaczonymi do likwidacji przejęła 15 669 pracowników. Obecnie SRK zatrudnia ok. 2,4 tys. osób.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Pewnie ma więcej wiedzy górniczej niż Ty, węglojadzie z przodka. Trochę szacunku, bez takich osób byś rył kamień i się cieszył, że dużo leci
Ło ile medali ta Pani pewnie w przodku albo ścianie je zdobyła xd