Ostatnią dostępną kopalnią węgla kamiennego w zagłębiu dąbrowskim jest Kopalnia Ćwiczebna Muzeum Miejskiego „Sztygarka” w Dąbrowie Górniczej. Na początku grudnia przypada 20 rocznica formalnego przejęcia kopalni przez muzeum. Nie ma się co spodziewać fety z tej okazji.
- Nie planujemy żadnych specjalnych obchodów tej rocznicy formalnego przejęcia kopalni. W 2027 r. przypadnie setna rocznica uruchomienia Kopalni Ćwiczebnej, a wówczas z pewnością coś przygotujemy - informuje Zbigniew Mirkowski z Muzeum Miejskiego „Sztygarka”.
Chociaż dąbrowska kopalnia zbudowana została na wychodni pokładu węgla nr 401, to nigdy nie służyła celom wydobywczym. Zbudowano ją z myślą o uczniach szkoły górniczej. Zespół wyrobisk udostępnionych sztolnią i wyjściem ewakuacyjnym zaopatrzony został w maszyny, urządzenia, obudowy górnicze a nawet w torowisko górniczej kolejki wąskotorowej.
Zajęcia praktyczne z uczniami szkół górniczych były tu prowadzone do 1994 r., a potem kopalnia opustoszała. W budynku szkoły górniczej już wcześniej, w 1986 r. powstał Ośrodek Muzealno-Dydaktyczny, który w 1998 r. przekształcono w Muzeum Miejskie „Sztygarka”. Muzeum to formalnym dysponentem kopalni stało się od 1 grudnia 2003 r.
Dąbrowska kopalnia mimo położenie niemal w centrum miasta, tuż przy przystanku autobusowym i w pobliżu przelotowych dróg, nie cieszyła się w ostatnich latach dużym zainteresowaniem. W 2020 r. zwiedziło ją 1267 osób, w 2021 r. tylko 969; a w 2022 r. jeszcze mniej, bo 793. Przyczyniły się do tego m. in. dłuższe okresy zamknięcia kopalni, spowodowane rozporządzeniami ministerialnymi oraz niezbędnymi remontami.
W mijającym roku w kopalnia wzięła udział w cyklicznie organizowanych imprezach.
- W roku 2023 jak poprzednio odbyła się: Noc Muzeów - zwykłe zwiedzanie kopalni oraz niezależnie pokój zagadek dla dzieci w wydzielonych wyrobiskach podziemnych; Industriada - oprowadzanie po Kopalni przez emerytowanego górnika kopalni Paryż pełne opowieści, wspomnień i anegdot górniczych - wylicza Zbigniew Mirkowski.
Kopalnia nie nabyła w 2023 r. nowych eksponatów i nie wykonywano w niej żadnych prac konserwatorskich. W roku 2024 planowana jest jedynie częściową wymiana rurociągu odwadniającego.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.