Szambo betonowe to świetne rozwiązanie dla gospodarstw, które nie mogą zostać przyłączone do sieci kanalizacyjnej. Czemu warto zdecydować się na jego montaż. Czym różnią się od modeli z tworzyw sztucznych? Na co zwrócić uwagę przy wyborze szamba do swojego domu? Na to pytanie odpowiadamy w nowym artykule.
Co zyskacie, wybierając szambo betonowe?
W porównaniu z szambami z tworzywa modele betonowe odznaczają się dużą trwałością. Beton jest materiałem odpornym na działanie wilgoci i uszkodzenia mechaniczne. Dzięki dużej masie, szamba i piwnice betonowe stabilnie osadzają się w gruncie i są mniej podatne na deformacje. Wybierając to rozwiązanie, inwestor zyskuje więc pewność co do długotrwałej, bezproblemowej eksploatacji oraz pełnej funkcjonalności.
Szczelne szamba betonowe pozwalają też uniknąć wycieków, co będzie ważne dla inwestorów dbających o środowisko naturalne. W przeciwieństwie do plastiku beton nie ulega korozji, co eliminuje ryzyko przedostawania się substancji niebezpiecznych do gleby czy wód gruntowych.
Warto pamiętać także o aspekcie finansowym. Pomimo że plastikowe zbiorniki mogą być łatwiejsze w transporcie i montażu, ich słabsza wytrzymałość i krótsza żywotność sprawiają, że na dłuższą metę mogą generować dodatkowe koszty związane z koniecznością wymiany czy naprawy.
Wybór szamba betonowego. Jaką pojemność dobrać?
Najważniejszym kryterium, które inwestor musi wziąć pod uwagę, dobierając wielkość szamba betonowego, jest liczba użytkowników. Im więcej osób korzysta z urządzeń kanalizacyjnych, tym większy powinien być zbiornik. Dla rodziny czteroosobowej, której zużycie wody wynosi około 100-200 litrów na osobę dziennie, optymalnym rozwiązaniem będzie zbiornik o pojemności od 12 do 24 metrów sześciennych. Nie tylko zaspokoi on potrzeby gospodarstwa domowego, ale też zapewni odpowiedni zapas na wypadek przyjęcia gości.
Nie zapominajmy również o tym, że liczba mieszkańców lub ich potrzeby mogą się zmieniać. Zbiornik betonowy powinien być więc dobrany z myślą o potencjalnym zwiększeniu zapotrzebowania na miejsce na ścieki – np. w wyniku powiększenia rodziny lub wymiany prysznica na wannę. Wybierając zbiornik większy od tego, który w danym momencie wydaje się wam potrzebny, w przyszłości możecie uniknąć częstszego opróżniania i tym samym wyższych kosztów eksploatacji.
Zbiornik na szambo – jedno- czy dwukomorowy?
Kolejna ważna kwestia to sposób budowy szamba. Na rynku dostępne są zarówno konstrukcje jednokomorowe, jak i szamba dwukomorowe lub trzykomorowe. Te pierwsze stosuje się przede wszystkim na terenach podmokłych, gdzie istnieje ryzyko dostawania się wód gruntowych do zbiornika. Szambo betonowe wielokomorowe z osobną komorą na ścieki płynne będzie natomiast dobrym rozwiązaniem dla gruntów o wysokiej przepuszczalności – umożliwia rozprowadzanie ścieków w gruncie.
Istotnym aspektem jest też liczba mieszkańców gospodarstwa domowego. Chociaż montaż szamba jednokomorowego jest tańszy, to wymagają one częstszego opróżniania. Mogą więc nie być dobrym rozwiązaniem w przypadku większych rodzin. Dwukomorowe lub trzykomorowe szamba betonowe doskonale sprawdzają się w gospodarstwach z dużą liczbą domowników. Proces oczyszczania ścieków jest w nich bardziej wydajny, co przekłada się na konieczność rzadszego opróżniania zbiornika. Ich eksploatacja jest więc mniej uciążliwe.
Wytrzymałe szamba betonowe to komfortowa eksploatacja
Szamba betonowe cechują się dużą trwałością i oferują przystępne koszty eksploatacji. Są też dobrym rozwiązaniem dla osób ceniących ochronę środowiska naturalnego. Montaż szamba betonowego to inwestycja w łatwą eksploatację systemu gromadzenia ścieków i sposób na uniknięcie problemów związanych z użytkowaniem szamba z tworzywa.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.