Finał konkursu „Pracuję bezpiecznie” organizowanego w Polskiej Grupie Górniczej oraz sukces negocjacji w sprawie rozporządzenia metanowego to dwa tematy, którymi otwieramy najnowsze wydanie Górniczej. Do rąk naszych Czytelników trafi ono w piątek, 17 listopada.
W nowym numerze przyglądamy się także planom eksploatacyjnym gliwickiej Sośnicy. Jak one wyglądają sprawdził red. Kajetan Berezowski. W kopalni zbrojona jest ściana n115 w pokładzie 408/4. Będzie ona miała 810 m wybiegu, 220 m długości i do trzech metrów wysokości. Przygotowuje ją Oddział Zbrojeniowo-Likwidacyjny GZL oraz Oddział Robót Przygotowawczych.
Red. Jacek Madeja przyjrzał się natomiast negocjacjom płacowym w w Jastrzębskiej Spółce Węglowej. Przedstawiciele reprezentatywnych organizacji związkowych zwrócili się do zarządu z żądaniem ustalenia minimalnego przyszłorocznego wskaźnika wzrostu wynagrodzeń na poziomie przekraczającym o jeden punkt procentowy inflację.
Red. Maciej Dorosiński przygotował natomiast barbórkowy rozkład jazdy. Z niego można się dowiedzieć kto, gdzie i kiedy będzie celebrować Dzień Górnika. Pierwsze akademie odbędą się w listopadzie, a finał celebrowania barbórki przypadnie na grudzień.
Zachęcamy także do lektury tekstu o rekordzie, który odnotowano w Lubelskim Węglu Bogdanka. W październiku ściana w polu wydobywczym Stefanów kopalni Bogdanka uzyskała postęp – 465 metrów. Jak zaznaczają przedstawiciele LWB, to największy miesięczny postęp ściany w ciągu 41 lat wydobycia węgla przez kopalnię. Zachęcamy także przeczytania tekstu o Strefie C, która już od kilku lat funkcjonuje w lubelskim zakładzie.
Sprawdzamy także co słychać w zagranicznym górnictwie. Za miedzą dobre wyniki notuje spółka OKD. Planowana na ten rok sprzedaż surowca zostanie najprawdopodobniej przekroczona. Niewykluczone, że będzie to ostatni rok prosperity czeskiego górnictwa węgla kamiennego. Natomiast w Kazachstanie, który jest w czołówce producentów węgla szykują się zmiany właścicielskie w sektorze. Kopalnie, które posiada koncern ArcelorMittal Termitau, mają zostać przejęte przez inwestora, którego ma pozyskać rząd. Transakcja ma zostać dopięta do końca listopada, a kazachski rząd jest mocno zdeterminowany w tym względzie. Przyglądamy się także ostatniemu raportowi Euracoal-u, który wskazuje, że w Europie nie będzie dobrego czasu dla węgla. Przeciwne trendy mają za to miejsce w pozostałych częściach świata, a szczególnie w Azji, która jest jednocześnie jego największym konsumentem i producentem.
W nowym numerze zastanawiamy się także nad przyszłością Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego i jakie decyzje rządzący podejmą w tej sprawie oraz opisujemy unikalny system, który wprowadzono w ruchu Bielszowice kopalni Ruda. Wspiera on cyberbezpieczeństwo i jest autorskim rozwiązaniem zatrudnionych w kopalni specjalistów.
W tym numerze wyjaśniamy także dlaczego metan lubi jesień. Ponadto na naszych łamach pojawiają się dwaj sportowcy. Pierwszy to ratownik-fighter z Centralnej stacji Ratownictwa Górniczego w Bytomiu czyli Artur Kadłubek, który od lat łączy pracę w górnictwie ze sportami walki. Druga warta uwagi postać to Jan Zdziebko, dyrektor Biura Zarządzania Majątkiem Produkcyjnym Polskiej Grupy Górniczej, który przebiegł przez największe dzielnice Nowego Jorku. Startował w maratonach w Chicago, Londynie, Berlinie i Atenach. Przed sobą postawił sobie wielki cel: zdobycie korony maratonów świata.
Numery: aktualny i archiwalne Trybuny Górniczej są udostępniane za darmo 30 dni od daty publikacji. W celu dostępu natychmiastowego zachęcamy do zakupu subskrypcji premium: https://nettg.pl/premium
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.