Odnawialne Źródła Energii (OZE) mają za zadanie zmniejszyć szkodliwe oddziaływanie energetyki na środowisko naturalne. Jest to możliwe poprzez ograniczenie emisji szkodliwych substancji, a w szczególności gazów cieplarnianych. Wśród dostępnych technologii OZE, które wzbudzają zainteresowanie inwestorów, są farmy fotowoltaiczne. Dlaczego?
Moduły PV to nie tylko ukłon w stronę natury, ale także dochodowy model biznesowy. Po uruchomieniu projektu inwestor w ramach umowy CPPA zajmuje się odsprzedażą energii elektrycznej i czerpie z tego tytułu zyski. W jakiej wysokości? Tego oraz informacji na temat budowy farm fotowoltaicznych dowiesz się w dalszej części artykułu.
Zacznijmy od rozmowy o pieniądzach, czyli ile można zarobić na farmie fotowoltaicznej?
Każdy projekt warto przeanalizować z doświadczoną firmą budującą farmy fotowoltaiczne. Niemniej pewnym ułatwieniem będzie skrystalizowanie informacji na przykładzie.
Założenia:
* Moc farmy fotowoltaicznej: 1 MWp;
* Roczna produkcja: ok. 1 000 MWh;
* Średnia cena sprzedaży prądu z aukcji OZE: 375 zł/MWh (dane 2022 r.);
* Roczny przychód: 375.000 zł;
* Koszty eksploatacyjne farmy: 50.000-70.000 zł/rocznie;
* Prognozowany zysk netto: ok. 300.000 zł rocznie.
Należy uwzględnić, że okres zwrotu kosztów to ok. 9-10 lat. Wiele zależy od cen sprzedaży prądu, którym nie musisz handlować wyłącznie na aukcjach, ale to temat na osobny wpis.
Wróćmy do meritum. Żywotność farmy to ok. 25 lat. Oznacza to, że po okresie zwrotu inwestycja zarabia wyłącznie „na siebie”, generując stosunkowo wysokie przychody, które po 15 latach mogą sięgnąć 3 mln złotych.
Sprzedaż nakręcająca biznes. Czym jest umowa CPPA?
Corporate Power Purchase Agreement (CPPA) to umowa na sprzedaż energii, zawierana pomiędzy wytwórcą a odbiorcą. W umowie pomijana jest spółka obrotu energią elektryczną, co zwiększa korzyści finansowe i zapewnia większą niezależność właściciela farmy fotowoltaicznej.
W Polsce występują dwa główne modele umów CPPA: fizyczny i finansowy. W modelu fizycznym (sleeved CPPA) wytwórca sprzedaje odbiorcy konkretne ilości wyprodukowanej energii elektrycznej po ustalonej cenie, a energia ta jest fizycznie wykorzystywana przez odbiorcę. W modelu finansowym (wirtualnym) niezbędna jest współpraca z operatorem sieci energetycznej.
Komu można sprzedać energię? Chociażby przedsiębiorcom lub gospodarstwom domowym. Jeśli zespół sprzedażowy skupi się na pozyskaniu klientów, to ewentualne zyski z takiej transakcji mogą być wyższe niż te osiągane na wspomnianych aukcjach OZE. Warto pomyśleć o dywersyfikacji, aby zniwelować ryzyko transakcji.
Na co zwrócić uwagę, wybierając lokalizację pod budowę farmy fotowoltaicznej?
Inwestycja może być zrealizowana w różnych częściach Polski. Istnieje jednak kilka kryteriów dotyczących działki, na której powstanie farma.
Najważniejsze parametry działki:
* klasa gruntów – IV, V, VI i nieużytki;
* minimalna szerokość działki to 40 m;
* preferowana powierzchnia 1 ha;
* teren płaski bez zacienienia;
* grunty poza obszarem Natura 2000 i innych stref ochrony środowiska;
* przeznaczenie gruntu: zabudowa przemysłowa lub bez Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego.
Warto zaznaczyć, że firmy zajmujące się budową farm fotowoltaicznych zwracają także uwagę na dojazd do działki, odległość od punktów przyłączenia i informacje znajdujące się w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego. Znaczne odległości lub konieczność utwardzenia, a nawet zbudowania dojazdu, to wydatki, które mogą zwiększyć koszty.
Budowa farmy fotowoltaicznej: jakie są niezbędne pozwolenia?
Do budowy farmy fotowoltaicznej niezbędne są różne pozwolenia i decyzje. Najważniejsze z nich to:
* decyzja o uwarunkowaniach środowiskowych – decyzja środowiskowa;
* warunki zabudowy - decyzja;
* decyzja dot. warunków przyłączeniowych;
* pozwolenie na budowę elektrowni słonecznej;
* koncesja Urzędu Regulacji Energetyki (URE).
Warto zaznaczyć, że procedury i wymagania mogą różnić się w zależności od lokalizacji i przepisów obowiązujących w danym regionie. Dlatego zawsze warto skonsultować się z odpowiednimi organami regulacyjnymi i prawnymi oraz specjalistami branżowymi, aby uzyskać kompleksową i aktualną informację dotyczącą wymaganych pozwoleń, które umożliwią uruchomić proces budowy farmy fotowoltaicznej.
Jakie trudności można napotkać w trakcie budowy farmy fotowoltaicznej?
Moment rozpoczęcia inwestycji bywa różny. Część projektów powstaje dopiero po załatwieniu wszystkich formalności, a inne nawet w trakcie oczekiwania na zgody. W tym drugim przypadku może zdarzyć się, że brak uzyskania warunków przyłączenia do sieci lub problemy w zdobyciu decyzji administracyjnych oddalą moment uruchomienia instalacja. Warto zaznaczyć, że mogą pojawić się także inne wyzwania. Wśród nich są:
* infrastruktura naziemna lub podziemna – wodociągi, gazociągi, energetyczne linie napowietrzne;
* naturalnie występujące zbiorniki wodne, rowy melioracyjne lub inne naturalne przeszkody;
* niekorzystne ukształtowanie działki, np. liczne uskoki;
* siedliska i miejsca rozrodu zwierząt;
* zła jakość gruntu.
Część wyzwań można uniknąć, współpracując z doświadczonymi specjalistami, a inne wymagają czasu, aby machina urzędnicza pomyślnie przeprocesowała wnioski.
W jakim czasie można zbudować farmę fotowoltaiczną?
W przypadku większości farm fotowoltaicznych czas budowy uzależniony jest od wielkości projektu. Im jest on większy, tym więcej czasu potrzeba na jego uruchomienie. Niemniej wcześniej pojawił się przykład instalacji o mocy 1 MW i dlatego posłużymy się nim ponownie. Do budowy tej wielkości farmy fotowoltaicznej potrzebne jest ok. 6-7 miesięcy. Jest to czas liczony od rozpoczęcia budowy do uzyskania pozwolenia na użytkowanie.
Farma fotowoltaiczna: kto nią zarządza?
Inwestor może przeznaczyć środki na budowę, ale może też chcieć osobiście lub wraz ze swoim zespołem odpowiadać za zarządzanie obiektem. Na rynku istnieją także wyspecjalizowane firmy, które zajmują się zarządzaniem farmami fotowoltaicznymi. Często takie usługi świadczą także przedsiębiorstwa, które zajmują się budową tego rodzaju obiektów. Warto więc rozważyć kwestię kierowania projektem i wybrać optymalną dla siebie ścieżkę.
Jakie są najważniejsze koszty związane z budową farmy fotowoltaicznej?
Przygotowanie terenu pod budowę to jeden z kluczowych wydatków. W ramach prac wykonuje się m.in.: wyrywanie, karafowanie (palowanie) czy wbijanie słupów, które są fundamentem pod konstrukcję instalacji PV.
Farma powinna mieć dogodny dojazd, co wiąże się zwykle z koniecznością budowy drogi dojazdowej. Niezbędne jest także ogrodzenie i monitoring, co podyktowane jest wymogami bezpieczeństwa. Ponadto to istotny parametr dla ubezpieczyciela.
Zakup i transport materiałów to kolejny znaczny koszt projektu. Panele fotowoltaiczne, falowniki (inwertery), konstrukcje, stacje transformatorowe, śruby montażowe to najważniejsze elementy, ale jest ich znacznie więcej.
Istotnym wydatkiem w budżecie są koszty pracy. Wartość tego parametru zależy od zakresu prac, ich tempa i jakości, którą należy rozumieć, jako zminimalizowanie liczby poprawek.
Dofinansowanie budowy farmy fotowoltaicznej i wytwarzanie energii elektrycznej
Dofinansowanie budowy farmy fotowoltaicznej stanowi kluczowy czynnik wspierający rozwijający się sektor energii odnawialnej. Istnieje szereg dostępnych źródeł finansowania, które przyczyniają się do zwiększenia opłacalności projektów fotowoltaicznych. W efekcie skraca to czas odzyskania zainwestowanego kapitału (zwrotu z inwestycji).
Warto podkreślić znaczącą rolę funduszy unijnych na lata 2021-2027, które oferują wsparcie dla inwestycji w fotowoltaikę, przyczyniając się do rozwoju odnawialnych źródeł energii. Ponadto Fundusz Sprawiedliwej Transformacji, Krajowy Plan Odbiorców oraz program Energia Plus oferują znaczące środki na dotacje i preferencyjne pożyczki, które mogą znacząco obniżyć koszty inwestycji.
Istnieje także możliwość skorzystania z kredytów bankowych, a ze względu na atrakcyjną opłacalność projektów fotowoltaicznych, wiele banków jest otwartych na udzielanie takich pożyczek.
Dofinansowanie stanowi kluczowy krok w kierunku zrównoważonej i opłacalnej produkcji energii elektrycznej, jednocześnie przyczyniając się do ochrony środowiska naturalnego.
Farma fotowoltaiczna, która daje zarobić
Inwestycja w OZE pomaga w ograniczeniu emisji CO2. Przy okazji to w wielu przypadkach opłacalny biznes. Odpowiednie przygotowanie pomaga uniknąć kosztownych niepowodzeń i straty czasu. Dlatego warto rozważyć wsparcie doświadczonego specjalisty, który kompleksowo pomoże w realizacji projektu. Oznacza to wsparcie na etapie przygotowania dokumentacji, budowy farmy fotowoltaicznej, a także zarządzania obiektem po jego uruchomieniu. Dzięki temu inwestorzy mogą zająć się swoim core biznesem, a przy okazji rozbudować swoje portfolio aktywów o dochody z farmy.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.