Dobre wyniki ekonomiczne notuje czeska spółka węglowa OKD. Planowana na ten rok sprzedaż surowca zostanie najprawdopodobniej przekroczona.
- Wydobyliśmy 740 tys. ton węgla, czyli prawie 70 tys. ton ponad plan. Wrześniowe postępy w drążeniu chodników na poziomie 730 m zmniejszy zaległości, które notowaliśmy od początku roku. Plan sprzedaży przekroczony został o prawie 40 tys. ton, a licząc razem trzy kwartały, zdołaliśmy przekroczyć go o 34 proc. – wyliczył Roman Sikora, prezes zarządu spółki.
- Dzięki zwiększonym przychodom udało się przyspieszyć wiele inwestycji. Wymieniono m.in. wentylatory kopalniane wraz z tłumikami, poprawiając ich niezawodność oraz zmniejszając hałas. Wymieniono również oświetlenie infrastruktury powierzchniowej kopalni CSM lampami typu LED. Z kolei ogłoszony w br. przetarg nieograniczony na obsługę składowisk węgla zlokalizowanych przy zakładach ČSA i Darkov, wyłonił tańszych operatorów, którzy począwszy od sierpnia rozpoczęli wykonywanie swych zadań. To przysporzyło spółce ok. 22 proc. oszczędności – poinformował Roman Sikora.
W ostatnim okresie spółce udało się przyjąć 120 nowych pracowników, w sumie licząc od początku roku, czyli od momentu ogłoszenia programu, to już prawie 200.
Prezes Roman Sikora przywołał na łamach miesięcznika Hornik program rekrutacyjny Liga Rekrutów. Regulamin naboru premiuje tych górników, którzy zdołali namówić innych do pracy w OKD.
Czesi nie ukrywają, że większość pracowników zatrudnionych w tym roku to Polacy z doświadczeniem w branży górniczej, także ci, którzy pobierają w kraju emeryturę.
- Obecnie staramy się wzmacniać rekrutację również za pomocą sieci społecznościowych w Polsce, tak, aby zabezpieczyć wystarczającą liczbę pracowników na kolejne dwa lata działalności – podkreślił Roman Sikora.
Prezes zarządu OKD przyznał, że spółka stara się o zgodę na eksploatację kolejnych złóż, czyniąc zabiegi m.in. w Ministerstwie Środowiska Republiki Czeskiej.
- Odbyło się spotkanie z mieszkańcami gmin, pod którymi planujemy eksploatację. Wysłuchanie publiczne zakończyło się sukcesem, musimy teraz zająć się uwagami przedstawionymi na piśmie ze strony polskiej. Opinie ekspertów dowodzą, że nasza eksploatacja nie wpłynie negatywnie na powierzchnię – podsumował Sikora.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Wydobywają polski węgiel koksujący z pod naszych wsi Kaczyc województwo śląskie Ciekawe kto bierze kasę od 20 lat Buzek Olbrycht ??? Liczę że spotka ich kara i ich apartamenty zrówna z Ziemią Rus jak Bachmut , Mariupol Na Donbassie też tak się bawili aż przyszła boska kara ( wojna i Putin )