Spawanie jest specyficznym procesem, który ma na celu zespojenie ze sobą dwóch różnych metali. W tym celu muszą koniecznie zostać zastosowane podstawowe i dodatkowe materiały spawalnicze, których użycie pozwoli na wytworzenie trwałej spoiny i tym samym połącznie ze sobą dwóch metalowych elementów. W sprzedaży dostępne są materiały spawalnicze przeznaczone do spawania różnymi metodami. Możemy podzielić je na dwie kategorie – podstawowe i dodatkowe materiały spawalnicze.
Rodzaje podstawowych materiałów spawalniczych
Materiały spawalnicze to kategoria produktów, które są stosowane w procesie spawania. Wykorzystywane są także często w czasie lutowania, napawania, cięcia termicznego, a także natryskiwania. Do kategorii tej zaliczamy szereg produktów, których prawidłowe zastosowanie gwarantuje wytworzenie trwałej i odpornej na czynniki zewnętrzne spoiny. Materiały spawalnicze dzielimy na spoiwa, gazy, topniki oraz pozostałe materiały, które również bywają stosowane w procesie spawalniczym. Należą do nich m.in. podkładki formujące i pierścienie ceramiczne.
Podstawowym materiałem spawalniczym są spoiwa. Są one wykorzystywane w praktycznie wszystkich metodach spawania – MIG, MAG i TIG. Ich zadaniem jest wypełnienie wolnych przestrzeni pomiędzy łączonymi elementami tak, aby zostały ze sobą trwale połączone. Aby spawanie zakończyło się sukcesem, konieczny jest wybór odpowiedniego spoiwa, dopasowanego zarówno do metody spawania, jak i łączonych materiałów. Podstawowe materiały spawalnicze zaliczane do kategorii spoiw to elektrody, druty oraz pręty. W czasie spawania ulegają one topnieniu, a po zakrzepnięciu tworzą spoiwo.
Dodatkowe materiały spawalnicze
W procesie spawania wykorzystywane są także gazy techniczne. Możemy podzielić je na dwie osobne grupy. Pierwszą tworzą gazy osłonowe, nazywane także ochronnymi. Ich zadaniem jest ochrona obszaru spawania przed przedostaniem się do niego powietrza, którego obecność może wywierać negatywny wpływ na jakość spoiny, a także na sam przebieg procesu spawania. Do gazów osłonowych zaliczamy m.in. dwutlenek węgla, tlen, azot, argon, a także hel. Gazy te pełnią dużą rolę w spawaniu, gdyż ich zastosowanie podnosi wydajność spawania, zmniejsza ilość odprysków, a także pozytywnie wpływa na jakość spoin.
Drugą kategorię gazów stanowią gazy palne. Ich zadaniem jest podtrzymywanie palenia w palniku. Są wykorzystywane nie tylko w procesie spawania, ale także cięcia. Do gazów palnych zaliczane są m.in. acetylen i propan.
Do dodatkowych materiałów spawalniczych zaliczają się także topniki. Są to niemetaliczne proszki mineralne o wielkości ziaren od 0,3 do 2,5 mm. Topniki ulegają spaleniu w trakcie spawania, stając się ochroną jeziorka spawalniczego przed przedostaniem się do niego powietrza. Ich kluczowym zdaniem jest zapewnienie właściwego kształtowania się spoin oraz zapobieganie pojawieniu się na ich powierzchni pęknięć i pęcherzy powietrza. Topniki ponadto podtrzymują jarzenie się łuku spoin, a także obniżają ilość wydzielanych w trakcie spawania gazów.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.