W całym 2023 roku produkt krajowy brutto wzrośnie o 0,5 proc., a w roku następnym o 3 proc. - podał w piątkowym raporcie Instytut Prognoz i Analiz Gospodarczych (IPAG).
Instytut Prognoz i Analiz Gospodarczych w opublikowanym w piątek raporcie podał, że tempo wzrostu produktu krajowego brutto w trzecim kwartale 2023 roku wyniosło 0,5 proc.
Dodatnie tempo wzrostu gospodarczego osiągnięte zostało po raz pierwszy po dwóch z rzędu kwartałach spadku PKB. Spadek taki określa się mianem technicznej recesji. Wzrost w trzecim kwartale był stosunkowo niewielki i nie pozwolił na razie na nadrobienie spadków odnotowanych w pierwszej połowie roku - czytamy w raporcie Instytutu.
Wskazano w nim, że przyczynami ujemnego tempa wzrostu gospodarczego w dwóch pierwszych kwartałach roku były wysokie stopy procentowe, inflacja powodująca spadek siły nabywczej ludności i obniżenie realnych zysków przedsiębiorstw, a także podniesiony, w związku z trwającą na Ukrainie wojną, poziom niepewności. Zwrócono uwagę, że czynniki te nadal odgrywają istotną rolę w polskiej gospodarce, jednak siła ich oddziaływania nieco się zmniejszyła.
W opinii IPAG, w kolejnych kwartałach kwartalne tempa wzrostu PKB będą coraz wyższe. W całym 2023 roku produkt krajowy brutto wzrośnie jednak tylko o 0,5 proc., a w roku następnym o 3,0 proc. - prognozuje Instytut.
IPAG wskazuje, że pomimo obniżenia się wskaźnika inflacji, w dalszym ciągu pozostaje on na względnie wysokim poziomie, znacznie powyżej tzw. celu inflacyjnego NBP. Wynika to z nakładania się w jednym czasie szeregu czynników o charakterze wewnętrznym i zewnętrznym. Dodatkowo, wobec przedłużania się podwyższonego poziomu inflacji już dłuższy czas, czyli od marca 2021 roku, coraz bardziej odczuwalne są objawy tzw. spirali inflacyjnej, w związku z czym dalsze obniżanie się wskaźnika wzrostu cen będzie następowało coraz wolniej.
(...) inflacja w Polsce będzie w kolejnych kwartałach nadal się obniżać, choć, jak wspomniano wyżej, w coraz wolniejszym tempie. W całym 2023 roku średni poziom inflacji wynosić będzie 11,4 proc., a w grudniu 6,0 proc. W 2024 roku tempo wzrostu cen konsumpcyjnych będzie jeszcze niższe, nadal jednak powyżej poziomu celu inflacyjnego NBP: inflacja średnioroczna wyniesie 5,8 proc., a grudniowa może obniżyć się do 5,0 proc. - podał IPAG.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.