Import z Chin to bardzo złożone przedsięwzięcie, które wymaga sporej ilości zaangażowania, wiedzy i doświadczenia. Aby pomyślnie sprowadzić towar do Polski, trzeba zadbać o każdy najmniejszy szczegół — magazynowanie ładunku, dokumentację celną, a także transport i odpowiednie zarządzanie łańcuchem dostaw. Sprawdź, jakie są najbardziej istotne kwestie związane z importem z Chin.
Na czym polega logistyka importu z Chin?
Logistyka importu z Chin obejmuje szereg czynności, których należy dopilnować, aby zaspokoić wymagania klientów. Wiąże się z koniecznością odpowiedniego zaplanowania, zrealizowania i przeprowadzanie dostaw towarów z Azji do Polski. Do najważniejszych zadań importera zalicza się m.in. prognozowanie popytu i badanie zapotrzebowania rynku, składanie zamówień na wyroby, kontrola zapasów, magazynowanie, pakowanie oraz transport.
Wszystkie wymienione czynności wymagają dużego zaangażowania i doświadczenia. Ponadto import z Chin wymusza znajomości przepisów celno-podatkowych, a także umiejętności skomunikowania się z azjatyckimi kontrahentami. Rozsądnym wydaje się oddelegowanie niektórych zadań związanych z logistyką importu, np. na firmę zajmującą się organizacją usług magazynowych i transportowych lub dropshippingiem.
Zarządzanie łańcuchem dostaw — jakie ma zalety?
Zarządzanie łańcuchem dostaw z wykorzystaniem odpowiednich systemów oraz we współpracy z zaufanymi pośrednikami przynosi wiele korzyści. W wielu przypadkach takie działania są niezbędne do kontynuowania działalności i poszerzania rynków zbytu.
Systemy zarządzania łańcuchem dostaw pozwalają zwiększyć produktywność, co przekłada się na szybszy transport i skrócenie czasu dostawy do klientów.
Magazynowanie towaru
Magazynowanie ma znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania łańcucha dostaw. Pozwala na zoptymalizowanie kosztów transportowych i znalezienie najlepszych rozwiązań przewozowych, umożliwiających zminimalizowanie wydatków. Jest jednym z bardzo istotnych elementów logistyki importu z Chin. Obejmuje wiele zadań, wśród których warto wyróżnić całość obsługi gospodarki magazynowej, rejestrację informacji o przyjętych towarach, a także zarządzanie łańcuchem dostaw. Należy podkreślić, że magazynowanie to nie tylko bezpieczne przechowywanie ładunku, ale również łączenie i rozdzielanie paczek, a nawet — kontrolowanie ich zawartości.
Przykładem usługi magazynowej umożliwiającej znaczne zmniejszenie opłat jest konsolidacja przesyłek. To doskonałe rozwiązanie dla osób importujących towar z Chin, które polega na łączeniu kilku paczek od wielu dostawców w jedną większą. Umożliwia to zmniejszenie ceny za transport i uproszczenie procedur celnych.
Ubezpieczenie
Ubezpieczenie towaru z Chin pozwala zabezpieczyć się na wypadek różnych sytuacji, które mogą mieć miejsce w trakcje transportu. Koszt polisy może wydawać się zbędnym wydatkiem, jednak pozwala uzyskać odszkodowanie na wypadek zgubienia, zalania lub uszkodzenia ładunku.
Odprawa celna
Czynności celne na granicy są niezbędne do dopuszczenia towaru do obrotu. Dlatego tak ważne jest przygotowanie odpowiedniej dokumentacji. Podczas odprawy urzędnicy wymagają m.in. faktury handlowej sporządzonej przez chińskiego producenta oraz listu przewozowego (przy transporcie lotniczym będzie to list przewozowy Air Waybill, a przy morskim konosament od firmy przewozowej lub Sea Waybill). W zależności od specyfiki towaru potrzebne mogą być również certyfikaty czy licencje potwierdzające, że produkty spełniają normy bezpieczeństwa obowiązujące na terenie UE.
Poprawne sporządzenie dokumentacji i wybór odpowiednich produktów, które mogą być wprowadzane na rynek europejski, ma ogromne znaczenie w całej logistyce importu. W razie jakichkolwiek nieprawidłowości towar może zostać zatrzymany na granicy do czasu wyjaśnienia sprawy, co istotnie wpływa na ciągłość dostaw. W skrajnych przypadkach może dojść nawet do skonfiskowania produktów, co generuje duże straty.
Transport międzynarodowy
Ważną składową logistyki importu z Chin jest kwestia organizacji transportu międzynarodowego. Podczas wyboru najlepszej metody na przewiezienie ładunku do Polski należy wziąć pod uwagę wielkość zamówienia, a także własne możliwości finansowe. Ponadto trzeba uwzględnić czas realizacji.
Transport z Chin najczęściej odbywa się drogą morską. Popularność takiego rozwiązania wynika z niskich kosztów i dużych możliwości pod względem objętości przesyłek. W zależności od potrzeb można zdecydować się na transport morski w formie drobnicy lub pełnych kontenerów. Największą wadą tej metody jest jednak długi czas oczekiwania na realizację. Taki przewóz może trwać nawet ok. 30-50 dni. Warto jednak zauważyć, że przy odpowiednim zarządzaniu łańcuchem dostaw i nieustannym śledzeniu przesyłek da się zachować regularny dostęp do zaopatrzenia.
Transport lotniczy to kolejna metoda przewozu towaru z Chin. Czas oczekiwania na taką przesyłkę jest znacznie krótszy i przeważnie wynosi ok. 12-16 dni. Za szybką dostawę trzeba jednak zapłacić nieco więcej. Cena za transport samolotem może być nawet 3-krotnie wyższa niż za transport statkiem.
Najważniejsze aspekty logistyczne w imporcie z Chin — podsumowanie
Logistyka importu z Chin jest bardzo złożona i wymaga od importera ogromnego zaangażowania. Duże znaczenie w powodzeniu całego przedsięwzięcia odgrywa kwestia odpowiedniego zaplanowania dostaw, magazynowania ładunków, a także ich transportu.
We wszystkich tych czynnościach może pomóc firma Meest China, która od wielu lat zajmuje się całościowym importem z Chin do Polski. Dysponuje własną przestrzenią magazynową w Chinach, gdzie oferuje usługę dzielenia i łączenia paczek, gwarantuje możliwość zorganizowania odprawy celnej i transportu morskiego lub lotniczego. Organizuje również transport wewnętrzny na terenie Polski. Jeśli zależy Ci na kompleksowej obsłudze importu z Chin, skontaktuj się z Meest China.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.