67 proc. respondentów uważa, że warto oszczędzać pieniądze, robi to 46 proc. dorosłych ankietowanych - wynika z najnowszego raportu Fundacji Think! oraz Fundacji Citi Handlowy im. L. Kronenberga, 14 proc. respondentów nie ma oszczędności.
18 proc. uczestników badania deklarujących posiadanie oszczędności ma je na poziomie miesięcznego dochodu. U 53 proc. z tego grupy nie przekraczają one półrocznego dochodu, 10 proc. oszczędzających odłożyło więcej niż swój roczny dochód, a 18 proc. nie wie, jakimi oszczędnościami dysponuje.
40 proc. oszczędzających zadeklarowało, że suma ich oszczędności w ciągu ostatniego roku spadła, niemal 40 proc. jest oceniło, że suma ta specjalnie się nie zmieniła. 68 proc. z grupy, którym oszczędności spadły przeznaczyło je na bieżące wydatki.
65 proc. respondentów jako cel oszczędzania pieniędzy wskazało tzw. czarną godzinę oraz zabezpieczenie przyszłości. Dla 32 proc. celem odkładania pieniędzy jest wypoczynek i urlop, dla 25 proc. - wyposażenie domu i remonty, dla 21 proc. - zabezpieczenie emerytalne.
44 proc. trzyma oszczędności na lokatach terminowych w banku, 41 proc. - na rachunku bieżącym, a 21 proc. - w domu w gotówce. Przechowywanie gotówki w domu zyskało dwukrotnie na popularności w czasie pandemii COVID-19 - zwraca się uwagę w raporcie.
Raport powstał na podstawie badania ilościowego CAWI przeprowadzonego 13-20 września 2023 r. na panelu badawczym Ariadna z udziałem reprezentatywnej próby 1182 dorosłych Polaków w wieku 18-74 lata.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.