Wkrótce odbędzie się trzecia edycja konkursu BHP – Zakładów Przeróbki Mechanicznej Węgla. Zwycięzcy konkursu zostaną wyłonieni w dwóch kategoriach: Najbezpieczniejszy Zakład Przeróbki Mechanicznej Węgla oraz Zakład Przeróbki Mechanicznej Węgla, który osiągnął największą poprawę bezpieczeństwa i higieny pracy. Tegoroczna edycja obejmuje okres funkcjonowania zakładów pomiędzy rokiem 2018 a 2022.
Konkurs to inicjatywa Związku Zawodowego „Przeróbka”. Jak argumentują jego przedstawiciele, celem konkursu jest propagowanie BHP oraz skutecznego stosowania działań przyczyniających się do stałej poprawy bezpieczeństwa i higieny pracy w Zakładach Przeróbki Mechanicznej Węgla.
– W Polsce przeważnie słyszy się o konkursach typu „Bezpieczna Kopalnia”. I to głównie w obszarze samego górnictwa. Słowem kluczem jest „kopalnia”. Jednakże od 2012 roku, dzięki Związkowi Zawodowemu „Przeróbka”, co jakiś czas można usłyszeć o konkursie Najbezpieczniejszy Zakład Przeróbki Mechanicznej Węgla oraz Zakład Przeróbki Mechanicznej Węgla, który osiągnął największą poprawę bezpieczeństwa i higieny pracy – argumentuje przewodniczący ZZ „Przeróbka” Sławomir Łukasiewicz. – W zasadzie do roku 2012 w górnictwie węgla kamiennego nie mówiło się o poprawie bezpieczeństwa pracy w Zakładach Przeróbki Mechanicznej. Nawet pracownicy startujący w konkursach dotyczących znajomości zasad BHP zwracali uwagę, że pytania konkursowe związane są jedynie z problematyką bezpiecznej pracy pod ziemią. To spowodowało, że członkowie naszego związku postanowili zorganizować osobny konkurs BHP dla przeróbkarzy – dodaje związkowiec.
W tym roku odbędzie się trzecia edycja konkursu. Przedstawiciele zakładów przeróbki mogli wysyłać zgłoszenia konkursowe do 25 października. Następnie 30-31 zbierze się kapituła konkursu, w skład której wchodzą: Sławomir Łukasiewicz, przewodniczący, Ryszard Jędyk, współprzewodniczący, Wojciech Malina, współprzewodniczący, Maria Konieczny, sekretarz, oraz Krzysztof Dopart, skarbnik.
Jeśli w przypadku pierwszej kategorii – Najbezpieczniejszy Zakład Przeróbki Mechanicznej Węgla – wybór zwycięzcy nie będzie trudny, bo jest oparty o wskaźniki, takie jak wypadkowość czy choroby zawodowe, to wyłonienie zwycięzcy w drugiej kategorii – Zakładu Przeróbki Mechanicznej Węgla, który osiągnął największą poprawę bezpieczeństwa i higieny pracy – może potrwać dłużej z uwagi na dużą liczbę zgłoszeń.
– W przypadku drugiej kategorii zwycięzcy są wyłaniani na podstawie nadesłanych prac, w których przedstawiają podjęte działania, które przełożyły się na poprawę bezpieczeństwa. Przykładem takich działań może być np. zamontowanie kabin dźwiękoszczelnych, które powodują zmniejszenie uciążliwości związanych z hałasem. Niewykluczone, że z powodu dużej liczby prac będziemy musieli powtórnie zebrać kapitułę konkursu na początku listopada – argumentuje przewodniczący Łukasiewicz.
Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi w pierwszym tygodniu listopada, ale wręczenie nagród odbędzie się później.
– Chcemy uhonorować zwycięzców konkursu podczas tegorocznych uroczystości barbórkowych w kopalniach. Tak, aby cała załoga była tego świadkiem i dowiedziała się o tym, jacy zaangażowani pracownicy i doskonali fachowcy pracują w ich zakładzie przeróbki – argumentuje szef „Przeróbki”.
Patronat honorowy nad konkursem objął prezes Wyższego Urzędu Górniczego Adam Mirek, a także Ministerstwo Aktywów Państwowych oraz Główny Instytut Górnictwa – Państwowy Instytut Badawczy.
Warto też w tym miejscu przypomnieć laureatów poprzednich edycji konkursu. W pierwszej edycji, obejmującej lata 2011-2012, zwycięzcą w kategorii Najbezpieczniejszy ZPMW została KWK Ziemowit, natomiast w kategorii Największa poprawa BHP – ZPMW – KWK Knurów-Szczygłowice. W drugiej edycji, obejmującej lata 2013-2017, były to odpowiednio ruch Chwałowice KWK ROW (PGG) oraz ruch Jankowice KWK ROW (PGG).
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.