Zakończenie akcji w kopalni Pniówek – to temat przewodni najnowszego wydania Górniczej, które do rąk Czytelników trafi w piątek, 27 października. Przypomnijmy, że ratownicy szukali ostatniego z siedmiu górników, którzy zostali uwięzieni pod ziemią po serii wybuchów, do których doszło w kwietniu 2022 r.
W tym numerze, który wychodzi tuż przed Dniem Wszystkich Świętych, poświęcamy uwagę m.in. katastrofom górniczym oraz wypadkom, do których doszło w tym roku w polskim górnictwie. Od stycznia do końca października br. na wieczną szychtę odeszło dziesięciu pracowników zakładów górniczych.
Człowiekiem, który poświęcił czas na opisanie największych katastrof w europejskim górnictwie jest dr Zenon Szmidtke, kustosz Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu.
– Katastrofy górnicze są wydarzeniami ekstremalnymi, dla górniczych załóg i ratowników sprawdzianem człowieczeństwa, mądrości zawodowej i życiowej. Dla całej społeczności górniczej, a nawet szerzej – górnośląskiej, są przestrogą i nauką. Pamięć o katastrofach górniczych i ich ofiarach, trwająca przez wiele dziesięcioleci, niewątpliwie jest jednym ze sposobów przejawiania się węglowego archetypu – uważa dr Zenon Szmidtke.
W tym numerze zachęcamy także do sprawdzenie z jakimi problemami i wyzwaniami w górnictwie będą musieli zmierzyć się rządzący. Opiniami z nami w tym względzie podzieli się: b. wicepremier i minister gospodarki Janusz Steinhoff, europoseł Grzegorz Tobiszowski, prof. Władysław Mielczarski, b. wiceminister gospodarki Jerzy Markowski oraz b. prezes JSW Jarosław Zagórowski.
W tym numerze także przypominamy o konkursach bhp. Jednym dedykowanym pracownikom przeróbki oraz drugim, który w tym roku obchodzi swój jubileusz. „Pracuję bezpiecznie”, które odbywa się w Polskiej Grupie Górniczej i ma już 20 lat.
W nowym wydaniu nie zabraknie także materiałów poświęconych sportowi i muzyce. Przyglądamy się w jakiej gotowości do zmagań o Mistrzostwo Polski są siatkarze Jastrzębskiego Węgla. Przypomnijmy, że klub od lat wspierany przez JSW ma za sobą najlepszy sezon w historii. Zachęcamy także do spotkania z siłaczem z rudzkiej Halemby. Adam Łaskawski z ostatnich Mistrzostw Świata Federacji GPC na Węgrzech przywiózł dwa trofea za wyciskanie sztangi leżąc.
Złoto za pierwsze miejsce w kategorii wagowej do 140 kg i złoty medal w kategorii open, który zdobył jako najlepszy zawodnik senior. Podniósł 255 kilogramów. W kopalni Halemba pracuje pod ziemią na stanowisku obsługi taśmowej.
W dziale Po szychcie prezentujemy natomiast rapera z ruchu Rydułtowy kopalni ROW. Andrzej Gardyanczyk, maszynista wyciągowy, rapuje już od dekady.
- Zaczęło się to dość prozaicznie. Założyliśmy się z kolegami, kto napisze lepszy tekst, i wygrałem. Wszystkim się podobał, ojcu też, więc postanowiłem wrzucić go na YouTube. Odbiór był zaskakująco dobry i ten fakt zachęcił mnie do pisania kolejnych utworów. Wtedy jeszcze nie sądziłem, że wytrzymam z moimi zainteresowaniami dłużej – opowiada o sobie Andrzej Gardyanczyk.
Numery: aktualny i archiwalne Trybuny Górniczej są udostępniane za darmo 30 dni od daty publikacji. W celu dostępu natychmiastowego zachęcamy do zakupu subskrypcji premium: https://nettg.pl/premium
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.