Główny Instytut Górnictwa przekazał do Spółki Restrukturyzacji Kopalń wyniki badań grawimetrycznych przeprowadzonych na terenach zabudowy mieszkaniowej w rejonie ul. 22 Stycznia 1863 roku w Trzebini - podała SRK.
„Wyniki badań grawimetrycznych przeprowadzonych przez GIG w rejonie obejmującym tereny zabudowy mieszkaniowej w rejonie ul. 22 Stycznia 1863 roku w Trzebini dostarczyły informacji o zmianach w lokalnym polu siły ciężkości. Powiązane są one z lokalną budową geologiczną i/lub sytuacją górniczą. Obniżenia wartości pola siły ciężkości występujące w pasie wzdłuż południowej granicy badanego terenu związane są z prowadzoną tu płytką eksploatacją węgla w pokładzie 207 i pozostawionymi nie w pełni podsadzonymi zrobami. Anomalie ujemne w innych częściach Rejonu IX wynikają najprawdopodobniej z niejednorodności w przypowierzchniowej budowie geologicznej terenu lub eksploatacji głębszego pokładu 208” – podała spółka.
Dodano, że w obrębie wydzielonych stref ujemnych anomalii oznaczonych symbolami od A do J zalecono wykonanie wierceń badawczych.
SRK, w przypadku nawiercenia pustek lub rozluźnień podłoża, przeprowadzi prace uzdatniające, tak jak miało to miejsce dotychczas.
Jak wskazują eksperci występowanie zapadlisk w Trzebini, to konsekwencja prowadzonego w tym rejonie wydobycia węgla - płytko prowadzonej eksploatacji oraz sposobu likwidacji kopalni Siersza.
Kopalnia zakończyła eksploatację 31 października 1999 r., a jej całkowitą likwidację zakończono z końcem 2002 r., zasypując również wszystkie szyby oraz kończąc odwadnianie kopalni. Skutkowało to rozpoczęciem samozatopienia wyrobisk górniczych do poziomu ustabilizowania się zwierciadła wód podziemnych.
Eksperci w toku badań wytypowali, które rejony miasta są najniebezpieczniejsze i wymagają natychmiastowych interwencji.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.