W piątek, 20 października, ukaże się najnowszy numer Górniczej. Na pierwszej stronie piszemy o wynikach wyborów parlamentarnych oraz przedstawiamy komentarze związkowców dotyczące tego, jakie – ich zdaniem – konsekwencje może mieć przejęcie władzy przez opozycję.
Wybory parlamentarne wygrało Prawo i Sprawiedliwość, ale to opozycja uzyskała większość niezbędną do utworzenia samodzielnego rządu. W artykule na pierwszej stronie piszemy o tym, jak zagłosowali mieszkańcy województwa śląskiego oraz prezentujemy pełną listę posłów i senatorów z naszego regionu.
Na pierwszej stronie czytelnicy znajdą również opinie górniczych związkowców, którzy na gorąco skomentowali wyniki wyborów.
- Wyniki na pewno mogą budzić lekki niepokój wśród górników i przedstawicieli górniczej branży. Jednak w mojej ocenie na razie żadnych rewolucyjnych zmian nie będzie, bo jednak węgiel póki co jest podstawą bezpieczeństwa energetycznego – zaznaczył Wacław Czerkawski, przewodniczący Rady Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych Województwa Śląskiego.
- To w ogóle będą trudne lata dla górnictwa, bo presja Unii Europejskiej – mimo tego, że mamy do czynienia z kryzysem energetycznym, z konfliktami na świecie i restauracją węgla na świecie – jest ogromna. I Polska będzie tym naciskom i tej presji polityki klimatycznej podlegać. To było widać za rządów Prawa i Sprawiedliwości i to bez wątpienia będzie również widać za kolejnych rządów – czy to będzie kontynuacja rządów PiS, czy to będzie nowe otwarcie w postaci partii opozycyjnych, które są bardziej uległe wobec tych wszystkich koncepcji klimatycznych Unii Europejskiej – wskazał Bogusław Ziętek, przewodniczący WZZ „Sierpień 80”.
- Na razie jeszcze do końca nie wiemy, kto utworzy rząd. Jeżeli rządu nie utworzy Zjednoczona Prawica, tylko dotychczasowa opozycja, to patrząc na wypowiedzi polityków Trzeciej Drogi, Platformy Obywatelskiej i Lewicy, to mamy duży problem – powiedział Bogusław Hutek, przewodniczący górniczej „Solidarności”.
W środku numery nie brakuje również wiadomości prosto z kopalń. W artykule pt. „Dwa kierunki Silesii” czytelnicy znajdą informację o kolejnej inwestycji związanej z ochroną środowiska i oszczędnością energii w czechowickiej kopalni. Instalacja składa się z dwóch agregatów o mocy elektrycznej około 3,3 MW każdy oraz zbliżonej mocy cieplnej. Jest zasilana gazem pochodzącym z odmetanowania kopalni.
Również gospodarczego wykorzystanie metanu dotyczy artykuł pt. „W Halembie ruszą silniki”. W listopadzie br. w ruchu Halemba ma ruszyć układ kogeneracyjny o mocy 2,0 MWe (elektrycznej) i tyle samo cieplnej. Będzie zasilany gazem z odmetanowania podziemnych wyrobisk. Posłuży do jednoczesnej produkcji energii elektrycznej i ciepła. Inwestycja pozwoli na pozyskanie taniej energii na potrzeby własne kopalni przy znacznym ograniczeniu emisji substancji szkodliwych do środowiska.
W dziale „Po szychcie” przybliżamy sylwetkę Piotra Spyry, który jest najlepszym szachistą wśród górników. Dla Spyry, aktualnego mistrza Polski górników w szachach, królewska gra nie ma tajemnic. Więcej informacji o utalentowanym górniku czytelnicy znajdą w artykule pt. „Biegły na szachownicy”.
Numery: aktualny i archiwalne Trybuny Górniczej są udostępniane za darmo 30 dni od daty publikacji. W celu dostępu natychmiastowego zachęcamy do zakupu subskrypcji premium: https://nettg.pl/premium.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.