Ponad 200 kolejnych budynków: mieszkalnych, usługowych i biurowych jest w tym roku przyłączanych do sieci ciepłowniczej spółki Tauron Ciepło. Od początku roku przyłączono 163 obiekty, a do końca 2023 r. zostaną przyłączone kolejne 54 budynki - poinformowała w środę firma.
Z ciepła sieciowego dostarczanego przez Tauron Ciepło korzysta ponad 800 tys. mieszkańców, przede wszystkim metropolii śląsko-dąbrowskiej oraz m.in. Cieszyna i Bielska-Białej. Podstawowe jednostki wytwórcze to elektrociepłownie w Katowicach, Tychach, Bielsku-Białej, Czechowicach-Dziedzicach oraz ciepłownie w Olkuszu, Zawierciu i Kamiennej Górze.
W ubiegłym sezonie grzewczym Tauron wyprodukował około 9,3 milionów gigadżuli ciepła. Tegoroczny sezon - jak podała w środę spółka - został już rozpoczęty; obecnie dostawy ciepła są realizowane do ponad 90 proc. budynków podłączonych do sieci. Z racji wyższych niż w ubiegłych latach temperatur, w tym roku sezon rozpoczął się dwa tygodnie później niż zwykle.
Cytowany w środowym komunikacie prezes Taurona Paweł Szczeszek zapewnił, że Grupa zakontraktowała paliwa w ilości zapewniającej dostawy ciepła na najbliższy sezon grzewczy. Aktualny stan zapasów węgla w elektrociepłowniach i ciepłowniach oraz zawarte kontrakty zabezpieczają ciągłość dostaw ciepła przez cały sezon grzewczy 2023/2024 - powiedział prezes.
W okresie przejściowym, na początku jesieni, kiedy temperatury zewnętrzne są zmienne, dostawy ciepła do mieszkań reguluje automatyka pogodowa, umożliwiająca włączenie i wyłączenie dostaw do budynku w zależności od temperatury zewnętrznej.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.