W Pszowie trwają doraźne prace zabezpieczające zapożarowaną hałdę „Wrzosy I”, prowadzone na zlecenie Spółki Restrukturyzacji Kopalń. Wykonawca zniwelował ognisko zapożarowania, co zminimalizowało uciążliwości zapachowe i pyłowe - poinformowali przedstawiciele SRK.
W ramach prac zniwelowano skarpę hałdy, narażoną na silne podmuchy wiatru, dzięki czemu ograniczony został dostęp powietrza do wnętrza obiektu. Aktualnie firma wykonuje specjalną glinianą okrywę zapożarowanego fragmentu konstrukcji, aby odciąć dostęp tlenu. Doraźne prace zabezpieczające zapożarowanego zwałowiska „Wrzosy I” w Pszowie mają potrwać do końca października.
Przypomnijmy, że zapożarowana hałda znajduje się w Pszowie przy ul. Kraszewskiego. Prace rozpoczęły się 25 września, a realizuje je firma z Rybnika.
Jak poinformowali przedstawiciele SRK, prowadzone obecnie prace mają zniwelować uciążliwości związane z zadymieniem i nieprzyjemnym zapachem. Problem zapożarowanej hałdy ma jednak ostatecznie rozwiązać kolejny etap prac. SRK odebrała w sierpniu bieżącego roku dokumentację projektowo-kosztorysową likwidacji zapożarowania oraz rekultywacji technicznej i biologicznej zwałowiska „Wrzosy I”.
Obecnie opracowywany jest wniosek o pozyskanie środków z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na realizację projektu.
Korzystająca z budżetowych dotacji SRK zajmuje się likwidacją kopalń i zagospodarowaniem ich majątku. Od 2015 r. do SRK trafiły m.in. następujące kopalnie lub tzw. ruchy górnicze: Makoszowy, Brzeszcze (produkcyjną część kopalni wraz z częścią załogi przejęła później Grupa Tauron), Centrum, Mysłowice, Kazimierz-Juliusz, Boże Dary, Anna, Pokój 1, Rozbark V, Jas-Mos, Krupiński, Wieczorek (w dwóch częściach), Śląsk, ruch Piekary (część kopalni Bobrek-Piekary), część ruchu Rydułtowy (fragment kopalni ROW) oraz część kopalni Mysłowice-Wesoła.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.