Na Wydziale Górnictwa, Inżynierii Bezpieczeństwa i Automatyki Przemysłowej Politechniki Śląskiej debatowano 12 bm. nad problemami bezpieczeństwa załóg górniczych.
Było to już czwarte spotkanie zespołów roboczych powołanych przez Komisję Bezpieczeństwa Pracy w Górnictwie w celu ustalenia tematów badawczych, których realizacja - w ramach strategicznego programu badawczego – ma przyczynić się do poprawy bezpieczeństwa pracy w górnictwie.
Podsumowania dotychczasowych prac dokonali m.in.: prof. dr hab. inż. Stanisław Trenczek z Głównego Instytutu Górnictwa, który omówił górnicze zagrożenia naturalne i techniczne, Andrzej Sączek z Polskiej Grupy Górniczej, w którego kompetencjach znajdują się problemy zatrudnienia, w tym badania, szkolenia i kwalifikacje, Stanisław Konsek, wiceprezes Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego oraz Jan Zdziebko, pełnomocnik ds. optymalizacji technicznej i robót przygotowawczych w Polskiej Grupie Górniczej, reprezentujący grupę badającą zagrożenia techniczne w zakresie energomechanicznym.
- Przeanalizowaliśmy dokładnie przyczyny wypadów. Badaliśmy dla przykładu wypadek, który zdarzył się w następstwie wychylenia się pracownika z kabiny operatora kolejki. Zgodnie z instrukcją nie mógł się wychylić, ale to zrobił. Dlaczego? Ponieważ czegoś dostatecznie wyraźnie nie widział. Inny przypadek dotyczył kolizji. Maszyna była sprawna, lecz nie dość nowocześnie wyposażona. Gdyby rzeczywiście została odpowiednio wyposażona w czujniki, to zasygnalizowałaby one niebezpieczeństwo wyręczając człowieka. Naszym zadaniem jest wprowadzać takie rozwiązania, które ograniczałyby ryzyko związane z błędnymi reakcjami człowieka. One nie zastąpią człowieka, a mogą go wspomóc – mówił Jan Zdziebko.
Z kolei Andrzej Sączek, również z Polskiej Grupy Górniczej, wskazał na potrzebę stworzenia Platformy wymiany wiedzy i doświadczeń dla poprawy bezpieczeństwa pracy w górnictwie węgla kamiennego. Miałaby być ona rozbudowana o system sztucznej inteligencji.
Stanisław Konsek, wiceprezes CSRG w Bytomiu, omówił projekt ograniczenia ryzyka występowania zasłabnięć i udarów cieplnych wśród ratowników górniczych wykonujących prace ratownicze w trudnych warunkach mikroklimatu.
- Zachodzi konieczność aktualizacji zasad i sposobów prowadzenia akcji w trudnych warunkach mikroklimatu w celu dostosowania do aktualnych potrzeb i nowych możliwości technicznych – przekonywał.
Z dużym zainteresowaniem obejrzano prezentację założeń budowy Centrum Kompetencji w Zakresie Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego, które omówił prof. dr hab. inż. Franciszek Plewa.
Prowadzący spotkanie Piotr Pyzik, podsekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych, wspomniał ofiary ostatnich tragedii w kopalni Pniówek i ruchu Zofiówka.
- Byłem na wszystkich pogrzebach poległych górników z Pniówka i wielokrotnie pytano mnie, jakie są wyniki prac naukowców i czy jest szansa, aby zapobiec podobnym tragediom w przyszłości. Chciałbym, aby nasze dzisiejsze czwarte spotkanie zespołów roboczych powołanych przez Komisję Bezpieczeństwa Pracy w Górnictwie, w celu ustalenia tematów badawczych, których realizacja przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa pracy w kopalniach, zakończyło się raportem końcowym, który chciałbym jak najszybciej przekazać panu ministrowi Jackowi Sasinowi. Dlatego zobowiązuję WUG do jak najszybszego przygotowania raportu – mówił Piotr Pyzik wyznaczając termin jego przekazania na 23 bm.
Głos w dyskusji zabrał także Jarosław Grzesik, przewodniczący Krajowego Sekretariatu Górnictwa i Energetyki NSZZ Solidarność. Nawiązał on do podobnego programu realizowanego w latach 2013-2015. Jeszcze w sierpniu br. Krajowy Sekretariat Górnictwa i Energetyki NSZZ Solidarność domagał się udzielenia informacji na temat efektów praktycznych wdrożenia omawianych dwunastu zadań badawczych realizowanych we wspomnianym okresie.
- Pieniądze zostały wydane i prawdopodobnie nic z tego nie wyniknęło, nic nie znalazło zainteresowania, a jeśli tak, to w bardzo niewielkim stopniu. Dziś stoimy przed kolejnym procesem wydatkowania pieniędzy i nie chciałbym, żeby skończyło się znowu tylko na wydawaniu pieniędzy – podkreślił Jarosław Grzesik.
Jego zdaniem niektóre z przedstawionych rozwiązań znalazły już zastosowanie m.in. w KGHM. Wspomniał m.in. o systemach lokalizacji.
- Nie ma potrzeby wydawać pieniędzy na to, co już powstało - skomentował przewodniczący Krajowego Sekretariatu Górnictwa i Energetyki NSZZ Solidarność.
W dyskusji wzięli także udział: dr. inż. Adam Mirek, prezes WUG, prof. inż. Stanisław Prusek, dyrektor naczelny GIG, prof. inż. Stanisław Trenczek oraz prof. inż. Franciszek Plewa, który podziękował wszystkim uczestnikom debaty za przybycie na Wydział Górnictwa, Inżynierii Bezpieczeństwa i Automatyki Przemysłowej w murach Politechniki Śląskiej.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Jedyne co zawiodło przy wypadku z wychyleniem się operatora z kabiny to oszczędności. Tak, oszczędności polegające na tym że nie miał zapewne konwojenta który mógłby wysiąść i go pokierować, drugą oszczędnością był brak kamery na zestawie transportowym. Mamy XXI wiek, a niektóre rozwiązania i pomysły od nadsztygarów w górę rodem ze średniowiecza.