Poleski Park Narodowy podpisał z Bogdanką historyczny list intencyjny w zakresie wspólnego działania na rzecz zrównoważonego rozwoju Polesia. Strony ustaliły m.in. uruchomienie nowego funduszu naukowo-badawczo-wdrożeniowego, skierowanego do naukowców, nawiązanie współpracy w celu wzmocnienia możliwości wykonywania zadań ochronnych PPN oraz realizację działań edukacyjnych promujących cenne walory przyrodnicze Parku.
Podpisane 11 października 2023 r. w Urszulinie dokumenty wskazują też przyszłe ramy dla wsparcia finansowego działalności Parku. Podczas uroczystości strony ujawniły, że wartość przyszłorocznej współpracy Bogdanki i PPN wyniesie pół miliona złotych - poinformowali przedstawiciele LW Bogdanka.
Partnerzy deklarują realizację wielu nowych projektów z zakresu zrównoważonego rozwoju, wspierających działania ochronne w ekosystemach Poleskiego Parku Narodowego, m.in. zadania ukierunkowane na ochronę cennych siedlisk przyrodniczych, a także rzadkich, objętych ochroną gatunków roślin i zwierząt wymagających aktywnych działań.
Wsparcie przewidziane jest także na prowadzenie przez Park edukacji ekologicznej i promocji unikatowych walorów przyrodniczych i krajobrazowych. Zdaniem władz Parku i Bogdanki będzie to także pozytywnie wspierać rozwój lokalnej turystyki. Jeszcze w tym roku planowane jest stworzenie funduszu przeznaczonego na sfinansowanie projektów naukowo-badawczo-wdrożeniowych na rzecz ochrony środowiska na obszarze Poleskiego Parku Narodowego, z wykorzystaniem potencjału środowiska naukowego Lubelszczyzny.
Sygnatariuszami listu intencyjnego byli: Jarosław Szymański, dyrektor Poleskiego Parku Narodowego, Kasjan Wyligała, prezes LW Bogdanka oraz Dariusz Dumkiewicz, z-ca prezesa zarządu ds. handlu i inwestycji LW Bogdanka. W uroczystym podpisaniu tego dokumentu uczestniczyli również: prof. Grzegorz Grzywaczewski, przewodniczący Rady Naukowej ds. Ochrony Środowiska przy Lubelskim Węglu Bogdanka i przewodniczący Rady Naukowej PPN oraz Kamila Grzywaczewska, dyrektor oddziału terenowego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa w Lublinie.
– List intencyjny stanowi ważny krok w nawiązaniu oficjalnej współpracy pomiędzy Bogdanką a naszym Parkiem. Wsparcie finansowe na realizację projektów wynikających z Planu Ochrony dla PPN ma dla nas istotne znaczenie. W Poleskim Parku Narodowym ochrona czynna jest elementem podstawowym i najważniejszym w strategii długofalowych działań, wymagającym określonych środków finansowych. Dzięki planowanemu wsparciu LW Bogdanka będziemy mogli w sposób pełniejszy i skuteczniejszy realizować ustawowe cele parku narodowego: ochronę jego zasobów przyrodniczych, edukację ekologiczną i prowadzić badania naukowe służące ochronie środowiska naturalnego Polesia – powiedział Jarosław Szymański, dyrektor Poleskiego Parku Narodowego.
– To historyczna, pierwsza taka współpraca Bogdanki. Nie tylko jeśli chodzi o wyjątkowy poziom finansowania, ale także o formę. Do tej pory Bogdanka nie współpracowała oficjalnie z Poleskim Parkiem Narodowym w ramach umów, choć w ostatnich kilku latach nasza Spółka prowadziła prośrodowiskowe działania projektowe na terenie Poleskiego Parku Narodowego. Wymienić tu można choćby partnerstwa z OTOP (Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków), Fundacją Ptasie Horyzonty oraz Fundacją dla Przyrody - – powiedział Kasjan Wyligała, prezes zarządu LW Bogdanka.
- Wszystkie te działania były nadzorowane przez Poleski Park Narodowy, który dostrzegając i doceniając sposób naszej pracy, przyświecające nam cele, naszą transparentność, profesjonalizm oraz wiedzę – także środowiskową, uznał, że jesteśmy partnerem godnym zaufania. Jesteśmy dumni, że taka pionierska umowa będzie podpisywana właśnie u nas, na Lubelszczyźnie. Warto bowiem dodać, że nigdzie w Polsce, żadna kopalnia, ani żaden duży zakład przemysłowy nie ma ustanowionej formalnie takiej ścisłej współpracy z Parkiem Narodowym, który z założenia stanowi jedną z najwyższych, skutecznych form ochrony środowiska. Podsumowując pragnę dodać, że dla Bogdanki współpraca z PPN to jedno z założeń strategii ESG, która określa cele społeczne i środowiskowe Spółki, a w której Spółka zauważa, że z uwagi na położenie na cennym przyrodniczo obszarze, w sposób nierozerwalny związana jest z Parkiem i chce podejmować działania minimalizujące wpływ przemysłu na ekosystemy – dodał Kasjan Wyligała.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.