We wtorek, 10 października, przedstawiciele związków zawodowych z Lubelskiego Węgla Bogdanka zawarli z zarządem spółki i przedstawicielami Ministerstwa Aktywów Państwowych dwa porozumienia dotyczące przyszłości spółki i załogi. Chodzi o tzw. „pakiet antyprywatyzacyjny” oraz umowę społeczną zawierającą pakiet uzgodnień pracowniczych.
We wtorek zostały podpisane łącznie trzy porozumienia. Wszystkie mają związek z planowanym przejęciem LW Bogdanka przez Skarb Państwa. Po pierwsze Ministerstwo Aktywów Państwowych i Enea podpisały porozumienie o współpracy, które stanowi potwierdzenie intencji Skarbu Państwa wyrażonych w uchwale Rady Ministrów z dnia 14 kwietnia 2022 r., a także liście intencyjnym z dnia 18 czerwca 2022 r. w sprawie nabycia przez Skarb Państwa od Enea akcji LW Bogdanka. Jak wskazali przedstawiciele resortu, to kolejny ważny krok przybliżający do sfinalizowania transakcji przejęcie kopalni przez Skarb Państwa.
Oprócz tego zawarto dwa inne porozumienia, które mają zabezpieczać interesy społeczne pracowników kopalni. Jak wskazali przedstawiciele spółki, pierwsze z nich (podpisane pomiędzy MAP a organizacjami związkowymi funkcjonującymi w spółce LW Bogdanka) ma chronić „przed ewentualnymi planami prywatyzacji oraz zabezpieczenia słusznego interesu strony społecznej w przypadku realizacji takich planów”.
Związkowcy roboczo nazwali je „pakietem antyprywatyzacyjnym”. Przedstawiciele strony społecznej już wcześniej wyjaśnili, co zawiera dokument.
- Jeśli Skarb Państwa przejmie spółkę z rąk Enei, a potem będzie chciał ją sprzedać, załoga dostanie do podziału 15 procent akcji posiadanych przez Skarb Państwa. Z 22 milionów akcji pracownicy otrzymają nieodpłatnie ponad 3 miliony udziałów - na zasadach takich, jak w ustawie o komercjalizacji i prywatyzacji przedsiębiorstw – argumentował na łamach portalu Górniczej „Solidarności” szef tego związku w Bogdance Mariusz Romańczuk.
Jak wskazał oprócz tego, gdyby doszło do powtórnej sprzedaży pakietu kontrolnego udziałów LW Bogdanka, to załoga uzyska prawo wyboru członka zarządu i trzech członków rady nadzorczej.
Kolejne podpisane porozumienie (pomiędzy zarządem LW Bogdanka a stroną społeczną) jest związane z Jubileuszem 40–lecia wydobycia węgla w kopalni Bogdanka. Decyzją zarządu spółki, 10 października, pracownikom została wypłacona pierwsza rata nagrody doraźnej z tytułu wkładu załogi w 40-letni rozwój i utrzymanie dotychczasowej dobrej kondycji organizacyjnej i finansowej przedsiębiorstwa (o tym pisaliśmy tutaj).
Oprócz tego porozumienie zawiera pakiet uzgodnień pracowniczych związany z planowanym przejęciem większościowego pakietu akcji przez Skarb Państwa. Wśród nich są m.in. dwunastoletnie gwarancje zatrudnienia, a wraz z kolejną zmianą właściciela ten dwunastoletni okres zacznie być naliczany na nowo.
- Jeśli Skarb Państwa po jakimś czasie zechce spółkę sprzedać, pracownicy będą mieli zagwarantowaną pracę przez 12 lat od momentu sprzedaży Bogdanki innemu podmiotowi. W przypadku złamania gwarancji, zwolnionemu pracownikowi, który był zatrudniony w LW Bogdanka dłużej niż 10 lat, przysługiwać będzie odszkodowanie stanowiące równowartość wynagrodzenia za 30 miesięcy pracy. Pracownik o stażu krótszym otrzyma 18-krotność swojego wynagrodzenia. Kolejny punkt przewiduje, że składka odprowadzana przez pracodawcę na Pracowniczy Program Emerytalny wzrośnie do 7 procent wynagrodzenia, jakie otrzymuje dany pracownik. Jest to maksymalny poziom składki przewidziany ustawą – powiedział Mariusz Romańczuk.
Szef „Solidarności” zaznaczył również, że umowa jest korzystna zarówno dla pracowników, jak i samej firmy.
- Umieściliśmy tam zapis dotyczący gwarancji odbioru węgla na poziomie zapewniającym efektywne funkcjonowanie spółki. W przypadku braku możliwości sprzedaży określonej ilości węgla ze względu na uwarunkowania zewnętrzne - związane z sytuacją rynkową czy regulacjami unijnymi - LW Bogdanka na wniosek zarządu i związków zawodowych, ma zostać objęta rządowym systemem wsparcia na zasadach zawartych w umowie społecznej regulującej transformację górnictwa węgla kamiennego – wskazał.
LW Bogdanka jest jedyną spółką prowadzącą wydobycie w Lubelskim Zagłębiu Węglowym. Zatrudnienie w LW Bogdanka na koniec pierwszego kwartału 2023 r. wyniosło 5029 osób (natomiast zatrudnienie w całej Grupie Kapitałowej LW Bogdanka było to 5879 osób). W minionym roku Bogdanka wyprodukowała 8,4 mln ton węgla. To oznacza, że na koniec 2022 r. miała 16,5 proc. udziału w rynku węgla kamiennego i 21,7 proc. udziałów w rynku węgla energetycznego w Polsce oraz 27,1 proc. w rynku węgla sprzedanego do energetyki zawodowej.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.