We wtorek, 10 października, w Przedsiębiorstwie Budowy Kopalń PeBeKa w Lubinie zostało podpisane porozumienie pomiędzy zarządem spółki a przedstawicielami związków zawodowych. Porozumienie dotyczy m.in. zmian w zakresie zasad wypłacania nagrody rocznej oraz zmiany premii uznaniowej na regulaminową. W związku z tym planowana na środę, 11 września, pikieta nie odbyła się.
Jak poinformowali przedstawiciele związków zawodowych, we wtorek odbyło się kolejne spotkanie w ramach prowadzonych negocjacji pomiędzy stroną społeczną a zarządem spółki. W rozmowach oprócz tego wzięli udział: Alan Steinbarth, dyrektor naczelny ds. nadzoru korporacyjnego w KGHM, Adrian Ilnicki, przewodniczący rady nadzorczej PeBeKa oraz Przemysław Darowski, członek rady nadzorczej KGHM.
Rozmowy dotyczyły przedstawionych na początku września przez stronę związkową postulatów o charakterze płacowym. Chodzi o zmiany w zakresie zasad wypłacania nagrody rocznej, wzrost stawki na Pracownicze Programy Emerytalne oraz zmianę premii uznaniowej na regulaminową. Tym razem udało się osiągnąć porozumienie.
„Z przyjemnością informujemy, iż po kilku trudnych i wyczerpujących rozmowach z Zarządem Spółki, jak i przedstawicielami KGHM Polska Miedź SA, udało się wynegocjować z korzyścią dla pracowników zmiany, o które postulowaliśmy jako NSZZ „Solidarność” i Związek Zawodowy Pracowników Dołowych dnia 05.09.2023 r. m.in. wzrost stawki PPE, zmiany zasad tworzenia i podziału funduszu premiowego oraz zmiany naliczania nagrody za zysk” – poinformowali przedstawiciele tych dwóch związków.
W związku z podpisaniem porozumienia planowana na środę pikieta protestacyjne nie odbyła się.
Przedsiębiorstwo Budowy Kopalń PeBeKa z siedzibą w Lubinie to spółka z Grupy KGHM, która specjalizuje się w projektach górniczych, wiertniczych, tunelowych, a także infrastrukturalnych. Spółka ma na swoim koncie budowę 31 szybów polskich kopalń miedzi oraz wiele kilometrów podziemnych chodników i przekopów. Oprócz tego zbudowała kilkadziesiąt tuneli - metra, kolejowych, drogowych i hydrotechnicznych - na pięciu kontynentach.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.