KGHM Polska Miedź i Lubelski Węgiel Bogdanka podpisały list intencyjny o współpracy przy projektach górniczych. Współpraca ma dotyczyć m.in. zabezpieczenia dostępu do surowców kluczowych dla zrównoważonej transformacji - podał w poniedziałek, 9 października, w komunikacie KGHM.
List intencyjny podpisano podczas Ogólnopolskiego Szczytu Gospodarczego w Lublinie. W dokumencie zadeklarowano, że spółki będą podejmować współpracę w różnych formach, w zależności od ich potrzeb i możliwości, ze szczególnym uwzględnieniem założeń zawartych w strategiach biznesowych. Spółki będą współdziałać i elastycznie dopasowywać się do sytuacji, podążać za rozwojem oraz dostosowywać technologie do zmian na świecie oraz wykorzystywać nowe szanse biznesowe, by budować przewagi konkurencyjnej obu spółek - podał KGHM w komunikacie.
Cytowany prezes KGHM Tomasz Zdzikot podkreślił, że surowce to nie tylko kwestia ekonomiczna, to również obszar kluczowy dla bezpieczeństwa narodowego. - Dlatego KGHM jest gotowy do dialogu z partnerami krajowymi, by zapewnić stabilność i niezależność naszego kraju. Porozumienie z Bogdanką ma jeden cel: stworzenie silnych gospodarczych fundamentów dla przyszłych pokoleń, zapewniając im pewność dostaw niezbędnych surowców i energii - wskazał Zdzikot.
Kasjan Wyligała, prezes zarządu Lubelski Węgiel Bogdanka, wskazał z kolei, że transformacja polskiej energetyki jest nie tylko koniecznością, ale także ogromnym wyzwaniem i szansą dla Polski. - KGHM dla Bogdanki jest naturalnym partnerem w kwestii realizacji projektów górniczych w zakresie surowców przyszłości. Dzięki tej współpracy możemy działać nie tylko na rzecz zrównoważonej transformacji, ale także wzmacniać naszą niezależność w dziedzinie dostaw surowców krytycznych i produkcji energii z odnawialnych źródeł. Bogdanka dąży do realizacji swoich celów strategicznych z pełnym zaangażowaniem i przekonaniem, że dzięki temu wkłada cegiełkę do bezpieczeństwa energetycznego Polski i zrównoważonej przyszłości naszego kraju - powiedział Wyligała.
Wiceprezes zarządu ds. finansowych KGHM Mateusz Wodejko dodał, że Polska posiada złoża, których wydobycie jest i będzie kołem zamachowym krajowej gospodarki w kolejnych latach. Transformacja energetyczna, elektromobilność, przemysł zbrojeniowy - ich funkcjonowanie zależy od dostępności tzw. surowców przyszłości. KGHM to od lat gwarant bezpieczeństwa surowcowego Polski, aby je wzmacniać i otwierać się na nowe kierunki biznesowe, chcemy współpracować z innymi liderami polskiego rynku wydobywczego, a jednym z takich liderów jest LW Bogdanka - mówił Wodejko.
Wiceprezes zarządu ds. handlu i inwestycji Bogdanki Dariusz Dumkiewicz zwrócił uwagę, że współpraca z KGHM to istotny krok w kontekście przyszłości bezpieczeństwa energetycznego Polski. Poszukiwanie surowców krytycznych staje się coraz bardziej strategiczne, a nasza współpraca z KGHM, liderem w branży pozyskiwania surowców, pozwoli nam na efektywne podejście do tego wyzwania - zaznaczył.
Jak podano w komunikacie, sygnatariusze listu intencyjnego deklarują m.in. wolę ścisłej współpracy ws. wytypowania i analizy możliwości realizacji wspólnych przedsięwzięć inwestycyjnych w zakresie nowych projektów górniczych w Polsce dotyczących surowców przyszłości.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.