W Pszowie trwają doraźne działania, które mają zatrzymać pożar w części hałdy „Wrzosy I”. Jak poinformowali przedstawiciele Spółki Restrukturyzacji Kopalń prace potrwają najprawdopodobniej do końca października br.
Zapożarowana hałda znajduje się w Pszowie przy ul. Kraszewskiego. Obecnie największą aktywnością wykazuje się skarpa w północno-wschodniej części zwałowiska. Jest to miejsce newralgiczne, narażone bezpośrednio na podmuchy wiatru, które wzmagają zapożarowanie.
Jak wskazali przedstawiciele SRK, w związku z widoczną i uciążliwą aktywnością termiczną zwałowiska odpadów pogórniczych „Wrzosy I” w Pszowie spółka podjęła natychmiastowe, prewencyjne działania hamujące rozprzestrzenianie się zjawisk pożarowych, w celu minimalizacji negatywnego oddziaływania na otoczenie. Chodzi o zadanie pn.: „Przeprowadzenie doraźnych działań hamujących rozprzestrzenianie się zjawisk pożarowych na części zwałowiska „Wrzosy I”.
Prace rozpoczęły się 25 września, a realizuje je firma PPUH TREX-HAL Sp. z o.o. z siedzibą w Rybniku. Działania prewencyjne obejmują zmniejszenie nachylenia skarpy poprzez zebranie materiału o podwyższonej temperaturze i wykonanie wierzchniej okrywy izolacyjnej w miejscach występowania ognisk pożarowych na powierzchni do 2 500 m kw. Okrywa izolacyjna o miąższości 0,6-1,0 m zostanie wykonana z gruntu ilastego, a materiał użyty do jej wykonania jest zbadany i potwierdzony raportem pod kątem jego wykorzystania
Prowadzone prace wywołują obecnie silne widocznie zadymienie oraz kilkusekundowy zapłon. Jak poinformowali przedstawiciele SRK, uciążliwości z tym związane potrwają najprawdopodobniej do końca października 2023 roku i w założeniu przyniosą pożądany efekt - brak uciążliwości związanych z zadymieniem i nieprzyjemnym zapachem.
Problem zapożarowanej hałdy ma rozwiązać ostatecznie kolejny etap prac. SRK odebrała w sierpniu bieżącego roku dokumentację projektowo-kosztorysową likwidacji zapożarowania oraz rekultywacji technicznej i biologicznej zwałowiska „Wrzosy I”. Obecnie opracowywany jest wniosek o pozyskanie środków z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na realizację projektu.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.