Podróżowanie pociągiem jest nie tylko wygodne i ekologiczne, ale to też potencjalna okazja do oszczędności. Jeśli zastanawiasz się, czy i jak możesz uzyskać zniżki oraz ulgi na bilety kolejowe, to znalazłeś się we właściwym miejscu. W naszym artykule sprawdzamy dostępne opcje.
Dzieci, młodzież i studenci – jaka przysługuje im zniżka na bilet na pociąg?
Największą grupę osób, które korzystają z tańszych przejazdów są dzieci, uczniowie i studenci. Do ukończenia 4. roku życia mogą one podróżować koleją bezpłatnie, jednak to nie oznacza, że zupełnie bez biletu – obowiązkowo trzeba pobrać w kasie lub wykupić w aplikacji bilet ze zniżką 100%. Podczas kontroli konduktora konieczne będzie także okazanie dokumentu potwierdzającego wiek malucha, na przykład dowodu osobistego, aktu urodzenia czy książeczki zdrowia.
Dzieciom i młodzieży uczącej się przysługuje ulga w wysokości 37% od standardowej ceny biletu. Wymagana jest wówczas legitymacja polskiej szkoły. Przewoźnicy honorują także Kartę Dużej Rodziny, dając jeszcze większy opust. Jeśli zaś chodzi o studentów, to w ich przypadku ulga wynosi 51%. Ponadto dzieci, młodzież i studenci dotknięci inwalidztwem lub niepełnosprawni mają 78% ulgi.
Seniorzy – ile tańsze są bilety na przejazdy dla emerytów i rencistów?
Drugą grupą uprawnioną do tańszych przejazdów są emeryci i renciści (oraz ich współmałżonkowie). Tutaj zniżka jest 37% – na dwa przejazdy w roku – i by z niej skorzystać, konieczne jest okazanie dowodu osobistego i odpowiedniego zaświadczenia wydanego między innymi przez terenowe jednostki Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów.
Kto podróżuje pociągami za darmo?
Poza wspomnianymi dziećmi do 4. roku życia na zniżkę 100% mogą liczyć funkcjonariusze Straży Granicznej, Służby Celno-Skarbowej, Policji oraz żołnierze Żandarmerii Wojskowej i wojskowych organów porządkowych. Bezpłatne przejazdy obowiązują także posłów, za okazaniem legitymacji poselskiej.
To jeszcze nie wszystko, bo różnej wielkości ulgi dotyczą też na przykład osoby niezdolne do samodzielnej egzystencji i ich opiekunowie, nauczyciele, honorowi dawcy krwi, kombatanci czy weterani poszkodowani.
Promocje i oferty specjalne: jak złapać okazję na tani bilet?
Na koniec jeszcze kilka słów o tym, co zrobić, by zapłacić mniej za bilet. Warto regularnie sprawdzać strony internetowe przewoźników oraz ich profile w mediach społecznościowych. Może się okazać, że oferują specjalne akcje z atrakcyjnymi rabatami (bilet weekendowy, świąteczny, sezonowy czy inny). Dzięki tym promocjom możesz zaoszczędzić nawet kilkadziesiąt procent ceny standardowego biletu.
Polecamy także subskrybować newslettery, by być na bieżąco z informacjami o nadchodzących promocjach, oraz zainstalować aplikację mobilną – niektóre zniżki widnieją wyłącznie w tym miejscu. Często też tańsze bilety kolejowe w Polregio obowiązują podczas jazdy z bliskimi, już od 2 bądź 3 osób oraz w momentach, gdy kupisz bilet na pociąg z dużym wyprzedzeniem.
Życzymy udanych podróży!
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.