Wydział Górnictwa, Inżynierii Bezpieczeństwa i Automatyki Przemysłowej Politechniki Śląskiej w Gliwicach otwiera kolejny rok akademicki z ponad setką studentów na kierunku górnictwo!
Dziennikarz portalu nettg.pl poprosił prof. inż. Franciszka Plewę, dziekana Wydziału, o podsumowanie tegorocznej rekrutacji.
- W sumie z ostatniej rekrutacji jestem bardzo zadowolony! W roku akademickim 2023/24 zapisało się do nas na Wydział blisko 400 studentów, z czego 243 osoby na studia dzienne. Szczególnie cieszy mnie zainteresowanie młodzieży kierunkiem Górnictwo i Geologia, na który mam obecnie zapisane blisko 100 osób. Jest to o tyle ciekawa tendencja, że w zeszłym roku na eksploatacji miałem rekordowo blisko 160 studentów, którzy obecnie kontynuują swoją edukację na drugim roku studiów – podkreślił prof. inż. Franciszek Plewa.
Jego zdaniem młodzi ludzie dostrzegają atrakcyjność proponowanych przez uczelnię programów, akceptują zmiany, jakie od lat wprowadzano w procesie edukacji i wierzą w transformację polskiego sektora wydobywczego.
- Świadczy to również o tym, że potrafimy kształcić nowoczesnych inżynierów, którzy swoją wiedzą i doświadczeniem będą już niebawem podbijać nie tylko krajowy przemysł surowcowy. Kształcimy obecnie dla całego krajowego górnictwa, co bardzo mnie cieszy! Powiem więcej wierzę, że w niedalekiej przyszłości mój wydział będzie główną kuźnią kadr dla polskiego górnictwa. Jesteśmy gotowi podjąć to wyzwanie już dziś! – dodaje dziekan.
Prof. Franciszek Plewa podkreślił, że kierowany przez niego wydział rozwija te kierunki, które pozwolą wpisać się w cyfrową transformację przemysłu w kierunku Górnictwa 4.0.
- Myślę tu przede wszystkim o kierunku Informatyka i Automatyka Przemysłowa, którego program dydaktyczny i posiadana baza laboratoryjna pozwalają nam w praktyce funkcjonować w nowoczesnej górniczej edukacji inżynierskiej już od lat, przezwyciężając wynikające z niej wyzwania i wykorzystując pojawiające się szanse – wskazał.
W tym roku akademickim uruchomione zostały eksperymentalnie wraz ze śląskimi samorządowcami studia podyplomowe z dziedziny transformacji technologiczno-przyrodniczej terenów przekształconych.
- O ile znajdą one uznanie u słuchaczy, to w przyszłym roku po uzyskaniu zgody rektora i Senatu Politechniki Śląskiej będę chciał uruchomić na Wydziale pełnoprawne studia pierwszego i drugiego stopnia z tego zakresu – powiedział dziekan prof. inż. Franciszek Plewa.
Inauguracja nowego roku akademickiego w Politechnice Śląskiej odbędzie się 4 października o godz. 11.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.