Transformacja energetyczna to tematy ściśle związane z działalnością Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Dlatego też jej przedstawiciele mówią o tych zagadnieniach na wielu różnorodnych forach. Tego górniczego głosu nie brakuje w kraju, jak i za granicą.
JSW w tym roku była m.in. obecna na 26. Światowym Kongresie Górniczym, który odbył się w Australii. Wzięło w nim udział 3300 delegatów z 73 krajów. Tegoroczny kongres odbył się pod hasłem „Jutro – tworzenie wartości dla społeczeństwa”. Jego założeniem była dyskusja nad przyszłą zależnością gospodarczą i społeczną świata od zasobów, biorąc pod uwagę takie kwestie, jak: zrównoważony rozwój – środowisko, zmiana klimatu, transformacja cyfrowa, przełomowe technologie i przyszła kadra.
– Nasz udział w 26. Światowym Kongresie Górniczym to ważny krok w budowaniu międzynarodowej współpracy i wymiany najlepszych praktyk z innymi liderami przemysłu górniczego. Aktywnie uczestniczymy w dyskusjach na temat zrównoważonego rozwoju, efektywności energetycznej oraz innowacyjnych rozwiązań technologicznych, które mogą przyczynić się do poprawy bezpieczeństwa i efektywności w górnictwie – ocenił Tomasz Cudny, prezes JSW.
Artur Badylak, dyrektor Biura Odmetanowania i Gospodarki Metanem w JSW, w czasie kongresu wziął udział w sesji, podczas której omawiał szeroko zakrojone działania podjęte przez Jastrzębską Spółkę Węglową, w celu spełnienia założonych celów ograniczenia emisji metanu do atmosfery.
– Redukcja emisji metanu to główny cel Strategii Środowiskowej Grupy Kapitałowej JSW. Realizujemy projekty współfinansowane ze środków Unii Europejskiej, które pomogą nam sprostać założeniom Strategii Środowiskowej Grupy Kapitałowej JSW, a zarazem globalnej polityki klimatycznej. Warto mówić o tych działaniach również na arenie międzynarodowej – podsumował dyrektor Badylak.
Górniczego głosu z Jastrzębia-Zdroju nie zabrakło także na Forum Krynica, które skupiało się na takich zagadnieniach jak neutralność klimatyczna i transformacja energetyczna. JSW była organizatorem dwóch debat na temat neutralności klimatycznej i transformacji energetycznej, z uwzględnieniem roli węgla koksowego jako zasobu niezbędnego do osiągnięcia tych celów oraz surowców własnych.
Moderatorem pierwszego spotkania z udziałem Marka Wesołego, sekretarza stanu w MAP, prof. Stanisława Pruska, dyrektora GIG, prof. Marka Borowskiego z AGH oraz Artura Badylaka, dyrektora Biura Odmetanowania i Gospodarki Metanem w JSW, był prezes Tomasz Cudny.
– Za każdym razem podkreślam znaczenie węgla koksowego jako kluczowego czynnika do osiągnięcia celów związanych z neutralnością klimatyczną, zapewniającego bezpieczeństwo przemysłowi stalowemu. Kolejny ważny element w naszej spółce to gospodarcze wykorzystanie metanu – zwrócił uwagę prezes JSW.
Debata stanowiła znaczący wkład w dyskusję na temat przyszłości węgla koksowego i niskoemisyjnej gospodarki. Wielokrotnie zwracano uwagę na redukcję emisji metanu i jego gospodarczego wykorzystania.
– Górnictwo węglowe w skali globalnej emituje 40 mln ton metanu rocznie, z tego 20 mln emitują tylko Chiny. Polska, jeśli chodzi o górnictwo, nie mieści się nawet w pierwszej dziesiątce krajów, nasza roczna emisja to około 400 tysięcy ton metanu – zaznaczył prof. Stanisław Prusek. Z kolei wiceminister Marek Wesoły mówił o szczególnej roli JSW – producenta wysokiej jakości węgla koksowego, wpisanego na listę surowców krytycznych. – Nasze spółki działające w branży górniczej mają wystarczającą świadomość ekologiczną od długiego już czasu. W moim przekonaniu jesteśmy liderem, jeśli chodzi o rozwiązania dotyczące ujmowania metanu – to około 40 proc. i mamy się czym chwalić – ocenił wiceminister.
Przedstawiciele JSW podczas trzydniowej konferencji byli uczestnikami wielu spotkań. Jedną z ciekawszych dyskusji była debata o surowcach własnych i bezpieczeństwie surowcowym Polski. W debacie wzięli udział między innymi: Robert Ostrowski, zastępca prezesa zarządu JSW ds. ekonomicznych, Paweł Sałek, doradca prezydenta RP, Piotr Chęciński z KGHM Polska Miedź oraz Wojciech Łabus, Partner Associate KPMG w Polsce.
– Poświęcenie uwagi takim firmom jak nasza leży w interesie Unii Europejskiej. Cały przemysł związany z polityką klimatyczną dotyczy stali. To oznacza, że do tego trzeba ogromnych zasobów węgla koksowego, którymi JSW dysponuje. Tymczasem działamy w warunkach ograniczonego zaufania. Wszystko, co kojarzy się z węglem, w przypadku Jastrzębskiej Spółki Węglowej – niesłusznie – uważane jest za brudne, złe, niepotrzebne, generalnie do wyeliminowania. Tymczasem takie traktowanie surowców może doprowadzić do zaniedbania tej działalności – stwierdził wiceprezes Ostrowski.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.