We Wrocławiu 27 i 28 września odbył się IX Kongres Energetyczny organizowany przez Dolnośląski Instytut Studiów Energetycznych - DISE Energy. W imprezie wzięli udział przedstawiciele Lubelskiego Węgla Bogdanka.
Tematyka tegorocznego Kongresu skupiała się na identyfikacji priorytetów i pożądanych ścieżek przeprowadzenia transformacji energetycznej, w tym strategicznych technologii, koniecznych zmian prawnych i wskazaniu kluczowych partnerów polskich projektów energetycznych. Szczególnym punktem w dyskusjach będzie bezpieczeństwo energetyczne, które warunkuje wyjście z kryzysu.
W imprezie uczestniczyli m.in. przedstawiciele LW Bogdanka. W panelu dyskusyjnym „Transformacja energetyczna sposobem na wyjście z kryzysu” udział wziął prezes zarządu LW Bogdanka Kasjan Wyligała.
- Strategia, którą opublikowaliśmy w tym roku jest odpowiedzią na wyzwania jakie stawia przed nami transformacja energetyczna. Poza tym widzimy jak istotną rolę pełni Bogdanka w zapewnianiu bezpieczeństwa i suwerenności energetycznej dla Polski centralnej i wschodniej. Nasze kompetencje wydobywcze wykorzystamy po to, aby zdywersyfikować działalność Bogdanki w kierunku wydobycia surowców krytycznych. A poprzez inwestycje w odnawialne źródła energii, Bogdanka stanie się także gwarantem dostaw zrównoważonej energii, zarówno na potrzeby własne, jak i całego regionu - powiedział prezes Bogdanki podczas swojego wystąpienia.
W innym panelu - „Perspektywa dla węgla w energetyce – rola technologii CCS/U w dekarbonizacji energetyki i przemysłu” - uczestniczył zastępca prezesa zarządu ds. handlu i inwestycji LW Bogdanka Dariusz Dumkiewicz.
- Nawiązaliśmy trójstronną współpracę przy projekcie pilotażu technologicznego. Planujemy przetestowanie w warunkach operacyjnych technologii CCS opracowanej przez naszego norweskiego partnera. Da to możliwość pozyskania unikalnej wiedzy i dalszego rozwoju tej technologii w Polsce. Testy te będą prowadzone w ciepłowni mieszczącej się na terenie Lubelskiego Węgla Bogdanka. Osiągnięcie zadowalających wyników w testach może być istotne dla transformacji polskiej energetyki i skutecznego redukowania emisji CO2 - wskazał Dumkiewicz.
Zwieńczeniem pierwszego dnia Kongresu była uroczysta Gala, podczas której Nagrodę Specjalną za Strategię Transformacji Energetycznej odebrał prezes LW Bogdanka.
- To nagroda to również wyróżnienie dla wszystkich, którzy pracowali nad ostatecznym kształtem naszej strategii. Dziękuję w imieniu całej załogi Bogdanki za docenienie naszych wysiłków. To dla nas dodatkowa motywacja i potwierdzenie, że obraliśmy właściwy kierunek dla przyszłości Bogdanki i zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego w naszego regionu - powiedział Wyligała.
LW Bogdanka jest jedyną spółką prowadzącą wydobycie w Lubelskim Zagłębiu Węglowym. Zatrudnienie w LW Bogdanka na koniec pierwszego kwartału 2023 r. wyniosło 5029 osób (natomiast zatrudnienie w całej Grupie Kapitałowej LW Bogdanka było to 5879 osób). W minionym roku Bogdanka wyprodukowała 8,4 mln ton węgla. To oznacza, że na koniec 2022 r. miała 16,5 proc. udziału w rynku węgla kamiennego i 21,7 proc. udziałów w rynku węgla energetycznego w Polsce oraz 27,1 proc. w rynku węgla sprzedanego do energetyki zawodowej.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.