Czworo uczniów z dwóch szkół zlokalizowanych w okolicy kopalni Sierra Gorda w Chile odwiedziło KGHM i Zagłębie Miedziowe. Młodzi ludzie pod opieką nauczycielki spędzili tydzień u rodzin z zaprzyjaźnionej gminy Gaworzyce. Goście odwiedzili też oddziały miedziowej spółki - poinformowali przedstawiciele KGHM.
Zgodnie z planem wyjazdu, uczniowie spędzili tydzień, mieszkając u rodzin w Gaworzycach, uczęszczając do tamtejszej szkoły, poznając polską kulturę, potrawy oraz zwyczaje, a przede wszystkim nawiązując nowe przyjaźnie ze swoimi rówieśnikami z Polski. Goście z Chile zgodnie przyznali, że zostali bardzo ciepło przyjęci przez rodziny z Gaworzyc. Jedna z uczennic, Antonia przyznała, że „bardzo chętnie wróciłabym do Polski, przede wszystkim z uwagi na zieleń i piękne widoki”.
KGHM jako partner wizyty, zorganizował m.in. wizytę w Jednostce Ratownictwa Górniczo – Hutniczego w Sobinie. Uczniowie obejrzeli też zbiornik Żelazny Most.
Wizyta w Polsce to jeden z projektów skierowanych do społeczności lokalnej, jakie prowadzi chilijska spółka Sierra Gorda SCM. Uczniowie spotkali się m.in. z Mirosławem Kidoniem, wiceprezesem zarządu KGHM do spraw aktywów zagranicznych, który przez 5 lat mieszkał w Chile i zarządzał kopalnią Sierra Gorda.
– Strategia wspierania lokalnej ludności i dobrej współpracy jest stosowana we wszystkich naszych zagranicznych projektach. W Chile, dbamy o to szczególnie, ponieważ pustynia Atacama, na której mamy kopalnię, jest bardzo wymagająca, jeśli chodzi o codzienne funkcjonowanie. Wsparcie, jakiego udzielamy mieszkańcom, jest szczególnie doceniane przez lokalne władze. Właśnie taka zdolna młodzież, jaką dziś gościmy w KGHM, będzie miała wpływ na działanie naszej chilijskiej inwestycji, której funkcjonowanie przewidujemy jeszcze na co najmniej 30 lat – mówił Mirosław Kidoń.
Podczas wizyty Marek Makuch, dyrektor ds. zarządzania zasobami ludzkimi w KGHM przyznał, że widzi podobieństwa w projektach realizowanych przez Sierra Gorda SCM i KGHM:
– Istotne jest to, że zarówno KGHM, jak i Sierra Gorda widzą potencjał w młodzieży. W naszym przypadku jako pracodawca docieramy do młodzieży poprzez flagowy projekt „Kompetentni w branży”, zachęcając uczniów szkół ponadpodstawowych do kształcenia się w profesjach istotnych z perspektywy przemysłu miedziowego i docelowo, związania ich z nami zawodowo – powiedział Marek Makuch.
Przed uczniami z Chile teraz druga część wizyty w Polsce – zwiedzanie największych polskich miast i ich atrakcji turystycznych.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.