Stawiamy ważny krok w realizacji polsko-amerykańskiej współpracy w dziedzinie cywilnej energetyki nuklearnej - mówił w środę ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski. To nie jest tylko przedsięwzięcie komercyjne, pracujemy też strategicznie, by otworzyć przemysł nuklearny w Polsce - dodał.
Ambasador Brzezinski uczestniczył w Warszawie - wraz z premierem Mateuszem Morawieckim - w uroczystości zawarcia umowy projektowej na pierwszą elektrownię jądrową w Polsce.
- Dzisiaj stawiamy bardzo ważny krok w realizacji polsko-amerykańskiej współpracy w dziedzinie cywilnej energetyki nuklearnej - podkreślił ambasador Stanów Zjednoczonych.
Zwrócił uwagę, że projekty nuklearne są skomplikowane, nie można ich budować z dnia na dzień - obejmują mnóstwo planowania, zaangażowania i ciężkiej pracy - zaznaczył.
Brzezinski pogratulował polskiemu rządowi i firmom projektowym, że pozostały skoncentrowane na tym wysiłku i osiągnęliśmy ten ważny punkt.
- Nie doszlibyśmy do tego punktu bez pańskiej stałej pracy i zaangażowania - powiedział Brzezinski, zwracając się do premiera Mateusza Morawieckiego.
Ambasador podkreślił, że realizacja tego przedsięwzięcie to również inwestycja w Polaków.
- To niezwykła inwestycja w przyszłe pokolenia, ponieważ projekty nuklearne utworzą dobre, wysokopłatne miejsca pracy dla obu naszych krajów - powiedział.
Jak zaznaczył, o nie jest tylko przedsięwzięcie komercyjne, pracujemy również strategicznie, żeby otworzyć przemysł nuklearny w Polsce. Brzeziński skazał, że nasz kraj staje się hubem dla cywilnej energetyki nuklearnej w całym regionie.
Wskazał, że amerykański departament energii inwestuje w centrum szkoleniowe w naszym kraju - aby mieć pewność, że Polska ma personel, by zbudować, a potem obsługiwać całą flotę reaktorów nuklearnych. Dodał, że chodzi nie tylko o inżynierów, ale też wielu specjalistów od spawania po finanse.
- Jesteśmy dumni, że jesteśmy partnerami Polski, wykorzystując w przyszłości bezpieczną i wiarygodną technologię nuklearną - powiedział.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.