Poważnie uszkodzona szyba samochodowa, zwłaszcza po kolizji, wymaga wymiany. Mocne pęknięcia czy duże uszczerbki szkła nie mogą być naprawiane, ponieważ grozi to powiększaniem się uszkodzeń i utrudnia widoczność. Wymiana wiąże się z niemałym kosztem, jednak może ją sfinansować ubezpieczyciel. Nie powinny jej przeprowadzać osoby bez doświadczenia, dlatego dobrze jest zlecić to do warsztatu samochodowego.
Jak przebiega wymiana przedniej szyby w aucie?
Jazda z uszkodzoną szybą jest niebezpieczna, zabroniona i karana mandatem. Powstałe uszkodzenia należy niezwłocznie pokazać w wyspecjalizowanym serwisie samochodowym, takim jak Autoglass. Niektóre niewielkie uszczerbki można naprawiać, jednak musi to ustalić fachowiec.
Do wymiany przedniej szyby potrzebne są odpowiednie narzędzia, środki chemiczne i oczywiście umiejętności. Musi to robić co najmniej dwóch pracowników warsztatu. Najpierw usuwane są stare uszczelki i zatrzaski z podszybia. Następnie demontowane są wycieraczki, lusterko, listwy i inne elementy wewnątrz auta. W dalszej kolejności usuwana jest stara szyba i klej, po czym czyszczone są szczeliny. W ostatnim etapie miejsce smarowane jest klejem, wstawiana jest i zabezpieczona nowa szyba i auto jest odstawione, aby wysechł klej.
Po wymianie szyby przez kilka dni należy przestrzegać kilku zasad i w miarę możliwości ograniczać jazdę autem. Nie wolno wjeżdżać na krawężniki i parkować na nierównej powierzchni. Samochodu nie wolno podnosić na podnośniku i myć myjkami pod wysokim ciśnieniem. Nie należy też trzaskać drzwiami.
Wymiana szyby z ubezpieczycielem
Po zdarzeniu trzeba sfotografować uszkodzenie na szybie – usprawni to procedurę naprawy przez ubezpieczyciela. W przypadku skorzystania z ubezpieczenia OC, trzeba w pierwszej kolejności przekazać sprawę do towarzystwa ubezpieczeniowego i wskazać warsztat, który wykona wymianę. W przypadku OC szkoda nie zostanie odnotowana w historii u ubezpieczyciela.
Nieco inaczej jest w przypadku skorzystania z Autocasco. Po wystąpieniu szkody zaleca się w pierwszej kolejności zgłosić zdarzenie do serwisu samochodowego, który wymieni szybę. Serwis sam zgłosi szkodę do ubezpieczyciela i dopełni wszystkich formalności. W tym przypadku jednak zdarzenie zostanie odnotowane w systemie i może wpłynąć na wysokość składki za polisę AC.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.