Szefowie dozorów jądrowych z Polski i Korei Południowej podpisali porozumienie o współpracy i wymianie doświadczeń w zakresie bezpieczeństwa jądrowego - poinformowała we wtorek Państwowa Agencja Atomistyki.
Porozumienie o współpracy podpisali podczas 67. Konferencji Generalnej Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej w Wiedniu prezes PAA Andrzej Głowacki oraz szef Komisji Bezpieczeństwa Jądrowego Republiki Korei Yoo Guk-hee.
Zgodnie z wtorkową informacją PAA, porozumienie zakłada wzajemną wymianę doświadczeń i informacji m.in. w zakresie: funkcjonujących w Polsce oraz w Korei Płd. ram prawnych dla bezpieczeństwa jądrowego i ochrony radiologicznej, w tym przepisów dotyczących materiałów promieniotwórczych, monitoringu radiacyjnego oraz gospodarki odpadami promieniotwórczymi; nadzoru na obiektami jądrowymi; rozwiązań stosowanych na wypadek sytuacji awaryjnych; transportu materiałów promieniotwórczych; działalności informacyjno-komunikacyjnej. Porozumienie otwiera też drogę do szerszej współpracy w ramach międzynarodowych szkoleń; pierwsze z nich mają się odbyć już w październiku br. - zaznaczył polski dozór jądrowy.
Według Państwowej Agencji Atomistyki strona koreańska wyraziła też chęć dzielenia się doświadczeniami dotyczącymi międzynarodowej współpracy z dozorem Zjednoczonych Emiratów Arabskich w kontekście budowy elektrowni w Barakah. Elektrownię wybudował dla klienta z Emiratów koreański koncern KHNP. W Polsce KHNP ma być dostawcą technologii do projektu PGE i ZE PAK w Pątnowie.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.