Uchwałę ws. zawarcia przez woj. śląskie porozumienia o współpracy z emiratem Abu Zabi w Zjednoczonych Emiratach Arabskich przyjęli w poniedziałek radni tego regionu. To ciąg dalszy współpracy na gruncie gospodarczym: m.in. w ub. roku woj. śląskie otworzyło w Abu Zabi swoje biuro regionalne.
Jak napisano w uzasadnieniu uchwały, woj. śląskie od trzech lat prowadzi aktywne działania z partnerem emirackim. Przedstawiciele regionu brali udział w wydarzeniach targowych i misjach gospodarczych w ZEA. Były to m.in. targi branżowe organizowane w Dubaju (Arab Health, Gitex czy Middle East Energy) czy w Abu Zabi (Adipec), a także Forum Polsko-Arabskie i tydzień regionalny woj. śląskiego w ramach wystawy światowej EXPO 2020.
Zawierane na pięć lat (wysyłane porozumienie przewiduje rozwój partnerstwa pomiędzy woj. śląskim, a emiratem Abu Zabi, rozwój przyjaznych stosunków między jego mieszkańcami i realizację priorytetów rozwoju gospodarczego.
W samym porozumieniu uściślono, że celem porozumienia jest wykorzystanie potencjału regionów, w szczególności gospodarczego i wzajemnej ich promocji.
Współpraca będzie realizowana w szczególności w obszarze gospodarki - poprzez realizację wspólnych przedsięwzięć w sektorach: energetycznym, maszynowym, gospodarki wodnej, lotnictwa, elektromobilności, medycznym oraz technologii komunikacyjnych, współpracę małych i średnich przedsiębiorstw, inicjowanie i wspieranie różnorodnych kontaktów, wymianę specjalistów, szkolenia, udział w targach branżowych, misjach gospodarczych, konferencjach, kongresach bądź innych przedsięwzięciach promocyjnych.
Zakładana jest też współpraca naukowo-techniczna - poprzez wspólne programy badawcze, warsztaty i konferencje naukowe, wymianę informacji naukowej i technicznej, wymianę naukowców, specjalistów i badaczy oraz inne formy, które mogą być uzgodnione w czasie trwania porozumienia.
Kolejny obszar współpracy dotyczy wzajemnej promocji. Ma to się odbywać poprzez: turystykę biznesową, prezentację dokonań w dziedzinie gospodarki i innowacji, a także realizację programów finansowych ze środków Unii Europejskiej, które przyczynią się do zwiększania możliwości handlowych i inwestycyjnych obu regionów,
Inne potencjalne dziedziny będące przedmiotem zainteresowania obu sygnatariuszy wymagają wzajemnego uzgodnienia.
Sygnatariusze będą rozwijać współpracę w szczególności poprzez: wymianę informacji w zakresie prawa regulującego działalność gospodarczą i jego zmian, w tym z zakresu inwestycji, wymianę informacji w zakresie planowanych przedsięwzięć promocyjnych sprzyjających rozwojowi kontaktów między podmiotami gospodarczymi regionu i emiratu czy też zapraszanie do współpracy oraz rozpowszechnianie idei kontaktów wśród zainteresowanych szczebli samorządu terytorialnego, instytucji otoczenia biznesu, placówek konsularnych i dyplomatycznych oraz innych podmiotów.
Współpraca obu Sygnatariuszy w wymienionych obszarach będzie odbywać się w ramach dostępnych środków oraz zgodnie z prawem obowiązującym w Rzeczpospolitej Polskiej i Zjednoczonych Emiratach Arabskich - w obrębie kompetencji każdego z sygnatariuszy. Kwestie sporne dotyczące interpretacji i stosowania postanowień porozumienia będą rozstrzygane w drodze konsultacji.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.