Globalne media z konsternacją odnotowują wystąpienie specjalnego przedstawiciela Chin ds. klimatu Xie Zhenhua, który ma reprezentować ten kraj na kolejnym międzynarodowym spotkaniu klimatycznym COPI 28. Jego wypowiedź została udostępniona agencji Reuters (China climate envoy says phasing out fossil fuels „unrealistic” - 22 września 2023), a następnie szeroko skomentowana przez media klimatyczne na świecie.
Stwierdził on, że całkowite wycofanie paliw kopalnych jest nierealne. Ddodając, że paliwa powodujące ocieplenie klimatu muszą w dalszym ciągu odgrywać kluczową rolę w utrzymaniu światowego bezpieczeństwa energetycznego.
Kontekst tej wypowiedzi jest taki, że Chiny nie odejdą od węgla i paliw kopalnych. Uzasadnił to tym, że energia odnawialna jest uzależniona od pogody i dlatego paliwa kopalne powinny służyć jako elastyczne i zapasowe źródło energii, gdy technologie takie jak magazynowanie energii na dużą skalę, przesył energii elektrycznej, inteligentne sieci, mikrosieci nie są jeszcze w pełni dojrzałe. Stwierdzenie to powoduje, że cała polityka klimatyczna staje się bezużyteczna, gdyż Chiny polegają na węglu, aby uniknąć przerw w dostawie prądu po ponownym otwarciu gospodarki po blokadach związanych z Covid.
W pierwszej połowie tego roku produkcja węgla, jego import oraz wytwarzanie energii elektrycznej z tego paliwa wzrosły, co zrównoważyło znaczny spadek produkcji energii w ogromnych elektrowniach wodnych w Chinach spowodowany niewystarczającymi opadami deszczu i suszą.
Przy tej okazji przypomina się, że Chiny są największym na świecie konsumentem węgla i największym importerem ropy naftowej. Dzieje się to, pomimo gwałtownego w ostatnich latach, wzrostu liczby instalacji wytwarzających energię odnawialną w tym kraju.
Chiny w dalszym ciągu zużywają rosnące ilości węgla, ropy i gazu ziemnego oraz nadal zatwierdzają budowę nowych elektrowni węglowych. Kraj ten, podobnie jak Indie, na wszystkich szczytach poświęconych klimatowi i energii w ostatnich latach walczył o używanie w oficjalnych dokumentach terminu „wycofywanie się” zamiast „wycofanie się”, co ma oznaczać, że kto chce może się wycofywać z energetyki węglowej, ale nie może być to obowiązującym nakazem dla uczestników porozumień klimatycznych.
Dramatyczne wystąpienia Sekretarza Generalnego ONZ w sprawie ograniczenia zużycia paliw kopanych, nie robią na Chinach żadnego wrażenia. Dlatego budują lub planują budowę nowych mocy wytwórczych węgla o mocy około 366 gigawatów (GW), co będzie stanowić około 68 proc. planowanych na świecie nowych mocy wytwórczych elektrowni węglowych na rok 2023.
Jest to kontynuacja tej samej polityki, z której wynika, że na Chiny przypada ponad połowa nowych światowych mocy wytwórczych węgla, które zostały uruchomione w zeszłym roku. Tylko w pierwszej połowie 2023 roku Chiny zatwierdziły ponad 50 GW nowych inwestycji w energetyce węglowej. To więcej niż w całym 2021 r.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.