„Matko pomóż nam zło dobrem zwyciężać!” - tak brzmiało hasło 41. Pielgrzymkę Ludzi Pracy na Jasną Górę, która miała miejsce w miniony weekend, 16-17 września. Do jasnogórskiego sanktuarium przybyło tysiące pątników z całego kraju. Organizatorem tegorocznej, dwudniowej Pielgrzymki Ludzi Pracy na Jasną Górę, był Region Śląsko-Dąbrowskiej NSZZ Solidarność.
Niedzielnemu nabożeństwu przewodniczył abp Józef Kupny, metropolita wrocławski, a homilię do zgromadzonych wygłosił abp Adrian Galbas SAC, metropolita katowicki.
– Trzeba to powiedzieć jasno, że wiele krzywd wyrządzanych jest dziś w miejscu pracy i w związku z pracą. Tak bardzo i tak często ludzie są ranieni w miejscu swojej pracy i w związku z pracą. Przez pracodawców, przez współpracowników, przez podwładnych. Tak często w miejscach pracy człowiek nie doświadcza nie tylko miłosierdzia, ale nie doświadcza nawet sprawiedliwości. Jest okradany, oszukiwany, niesprawiedliwie wynagradzany. Tak często to nie praca jest dla człowieka, ale człowiek jest dla pracy – mówił do pielgrzymów zgromadzonych na jasnogórskim wzgórzu abp Adrian Galbas, cytowany na stronie związku.
Arcybiskup nawiązał do słów św. Jana Pawła II. Papież w 1983 r. w Katowicach podkreślał, że praca ludzka stoi pośrodku całego życia społecznego i poprzez nią kształtuje się sprawiedliwość oraz miłość społeczna.
Arcybiskup mówiąc o prawach pracowniczych, podkreślał też, jak ważna jest uczciwość, rzetelność i odpowiedzialność pracowników w podchodzeniu do swoich obowiązków. Apelował też, aby pomagać tym, którzy pracy nie mają, znaleźć ją i o to, by po chrześcijańsku dzielić się owcami swojej pracy z tymi, którzy tej pracy nie mają. – Ilu jest ludzi, tuż obok nas, którzy zamiast myśleć o tym jak żyć, myślą o tym jak przeżyć – zaznaczył.
Głos zabrał także przewodniczący NSZZ Solidarność Piotr Duda, który stwierdził, że Pielgrzymka Ludzi Pracy na Jasną Górę to nie tylko manifestacja przywiązania do wiary i wartości polskich pracowników, ale również solidarności środowisk pracowniczych.
– Dzisiaj nie jesteśmy podzieleni na grupy zawodowe, na branże. Dzisiaj jesteśmy wielką Solidarnością. Są górnicy, są hutnicy, lekarze, tokarze i wiele innych zawodów, tak jak sobie życzył tego w 1983 roku ks. Jerzy Popiełuszko – mówił przewodniczący.
Szef związku wskazał, że zadaniem Solidarności jest walka o podmiotowe traktowanie każdego pracownika. Przewodniczący Komisji Krajowej mówił również o osiągnięciach NSZZ Solidarność w ostatnim roku. Wśród najważniejszych wskazał przywrócenie emerytur pomostowych oraz wzmocnienie ochrony działaczy związkowych przed bezprawnym zwolnieniem z pracy. Zapowiedział również kontynuację rozmów z rządem w sprawie postulatu związku dotyczącego wprowadzenia emerytur stażowych.
Na zakończenie pielgrzymki przewodniczący śląsko-dąbrowskiej Solidarności Dominik Kolorz wygłosił Akt zawierzenia Matce Bożej Częstochowskiej Solidarności i wszystkich ludzi pracy. Odbyła się też uroczystość poświęcenia sztandaru NSZZ Solidarność w Tauron Ciepło.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.