O ponad 5 proc podrożał w ciągu zaledwie czterech dni węgiel energetyczny w portach ARA. W piątek, 15 sierpnia, jego cena kształtowała się w okolicach 130 USD za tonę. Tydzień wcześniej była tańsza o 5 USD.
Zdaniem ekspertów taka tendencja powinna utrzymać się przynajmniej do końca roku. Następnie, wzorem roku ubiegłego, można przewidywać spadki, ale nie aż tak duże jak było to w br. Cena węgla powinna ustatkować się na poziomie pomiędzy 125 do 135 USD za tonę.
Rok 2022 pobił rekord światowego wydobycia i zużycia węgla. Popyt napędzały przede wszystkim Chiny i Indie, jako najwięksi producenci, natomiast Ameryka i Europa spaliły mniej węgla niż w roku poprzednim.
Zarówno produkcja, jak i zużycie węgla osiągnęły rekordowe poziomy w 2022 r. Światowa produkcja węgla wzrosła o 7 proc. w porównaniu z 2021 r. Zużycie węgla w 2022 r. wzrosło na świecie do najwyższego poziomu od 2014 r. (wzrost o 0,6 proc. w stosunku do 2021 r.).
W wyniku kryzysu energetycznego węgiel ponownie stał się towarem bardziej pożądanym, a przez to droższym. Jak wynika z najnowszego raportu Statistical Review of World Energy, za wzrost popytu odpowiadają przede wszystkim Chiny (wzrost o 1 proc.) i Indie (4 proc.). Chiny odpowiadają za ponad 52 proc. światowej produkcji węgla, za nimi plasują się Indie z 10,5 proc.
Europejskim liderem w wydobyciu są Niemcy, w których wydobyto 133 mln ton węgla (brunatnego), co według danych europejskich stanowi 1,52 proc. ubiegłorocznej światowej produkcji. Na drugim miejscu znajduje się Polska (brunatny i kamienny), która ma 1,24 proc. udziału w światowej produkcji z wynikiem 108 mln ton. Trzeci kraj, Bułgaria (brunatny), wydobył w ubiegłym roku 36 mln ton węgla, Czechy (kamienny i brunatny) są czwarte z 35 mln ton – oba kraje mają udział na poziomie 0,41 proc. światowej produkcji węgla w sumie.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.