Turystyczne kopalnie otwierają się na prowadzenie zajęć edukacyjnych w podziemnych wyrobiskach. Po Starej Kopalni w Wałbrzychu na podobny krok zdecydowano się w Tarnowskich Górach. Pod koniec kalendarzowego lata tamtejsza kopalnia nastawia się szczególnie na przyjęcie wycieczek z pierwszych czterech klas szkół podstawowych.
- Uruchamiamy nową trasę edukacyjną w Chodniku Okrężnym, lekcje poza szkołą w kopalni. To jest trasa krótsza od standardowej, dzieci godzinę będą na dole. Mieliśmy już lekcje testowe z dziećmi, które pokazały nam, co można poprawić. Będą pomiary temperatury powietrza, dzieci otrzymają miniperliki i żelozka. Te zajęcia będą bardzo angażujące dla dzieci, będzie sporo doświadczeń, takich jak pobieranie próbek wody i skał - opowiada Grzegorz Rudnicki, kierownik biura Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej w Tarnowskich Górach.
Zwiedzanie grupowe w formie lekcji pod ziemią ma być organizowane począwszy od poniedziałku, 18 września 2023 r. W odróżnieniu od zwykłych zajęć szkolnych te w kopalni mają być odpłatne, na zasadach wycieczek grupowych.
Miejscem, w którym realizowane mają być zajęcia, będzie Chodnik Okrężny. Znajduje się on na trasie przejścia pomiędzy szybami Anioł i Szczęść Boże. Standardowo w ruchu turystycznym wykorzystywany jest wówczas, gdy w grupie zwiedzających są inwalidzi na wózkach. W przypadku grup z wszystkimi osobami pełnosprawnymi, turyści prowadzeni są alternatywną trasą, na której znajdują się Komora Srebrna i Komora Zawałowa.
Wykorzystanie Chodnika Okrężnego do zajęć szkolnych z dziećmi podyktowane zostało tym, aby nie powodować sytuacji kolizyjnych z codziennym ruchem turystycznym w kopalni.
Propozycja kopalnianych lekcji stanowi efekt współpracy, jaką podjęło Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej i Instytutu Ekologii Terenów Uprzemysłowionych.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.