Przedstawiciele związków zawodowych z kopalni Polkowice-Sieroszowice argumentowali, że mimo wykonania planu wydobycia, pracownicy nie otrzymali pełnej premii za sierpień. We wtorek, 12 września, dyrektor kopalni podjął decyzję w tej sprawie.
„W związku z argumentami przedstawionymi przez kierownictwo rejonów GG-5, GG-6, GC oraz propozycją złożoną przez przedstawicieli siedmiu organizacji związkowych w odniesieniu do premii za sierpień postanowiłem przychylić się do przedłożonej prośby o wypłatę pełnej premii” – napisał we wtorek, 12 września, w komunikacie do załogi dyrektor naczelny kopalni Polkowice-Sieroszowice Mariusz Kręgiel.
„Kierując się wkładem pracowników w produkcję Cu na rekordowym poziomie, nienotowanym w naszej kopalni od 5 lat, skorzystam z przysługującego mi prawa wypłaty premii pomimo braku realizacji zadań premiowych. Korekta zostanie naliczona wraz z wynagrodzeniem za mc. wrzesień” – czytamy w dalszej części komunikatu.
O wypłatę pełnej premii od kilku dni upominali się przedstawiciele strony związkowej. W tej sprawie związkowcy z „Solidarności” zwrócili się nawet do prezesa KGHM Polska Miedź Tomasza Zdzikota.
„(…) Pomimo wykonania planu wydobycia Cu przez Oddział w miesiącu sierpniu oraz posiadaniu nadwyżki produkcji Cu Dyrekcja nie wypłaciła pełnej premii za miesiąc sierpień w O/ZG „Polkowice-Sieroszowice” – napisali przedstawiciele Organizacji Zakładowej NSZZ „Solidarność” w KGHM Polska Miedź w O/ZG „Polkowice-Sieroszowice” w miniony piątek.
Zakłady Górnicze Polkowice-Sieroszowice to oddział KGHM Polska Miedź. Kopalnia jest jedną z trzech (obok ZG Lubin i ZG Rudna) działających kopalń miedzi w Polsce. Oddział Górniczy Polkowice-Sieroszowice powstał w 1996 roku w wyniku połączenia odrębnych jednostek produkcyjnych, Zakładu Górniczego „Polkowice” i Zakładu Górniczego „Sieroszowice”.
Kopalnia “Polkowice” rozpoczęła wydobycie w 1968 roku. Cztery lata później osiągnęła zdolność produkcyjną w wysokości 4,5 mln ton rocznie, aby już w rok później zwiększyć ją do 7,5 mln ton rudy. Budowa kopalni „Sieroszowice” ruszyła w 1977 roku, a pierwszy oddział eksploatacyjny uruchomiono w 1980 roku. Aktualnie zdolność produkcyjna ZG Polkowice-Sieroszowice wynosi ok. 12 mln ton rudy rocznie.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.