Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia w Wałbrzychu po zakończeniu wakacji letnich przygotowało propozycje zajęć muzealnych, gier terenowych i zajęć warsztatowych dla młodych odbiorców. Część z nich odpowiednia jest dla przedszkolaków, inne dla uczniów podstawówek, a niektóre dla osób pobierających naukę w szkołach ponadpodstawowych.
Od lat Stara Kopalnia stara się zróżnicować swoje propozycje w zależności od pory roku. Zakończone niedawno wakacje stały pod znakiem festiwali i koncertów, a w roku szkolnym więcej ma być zajęć dla uczniów.
- W okresie wakacyjnym samą trasę podziemną w naszej kopalni odwiedziło odpowiednio blisko 15 tysięcy turystów. Ta liczba nie uwzględnia jednak turystów odwiedzających wystawy stałe na terenie Starej Kopalni, odwiedzających Strefę Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności SOWA, gości hotelowych oraz uczestników wydarzeń odbywających się na terenie kopalni. Wśród letnich wydarzeń z największą frekwencją należy wymienić czerwcowy Festiwal Wyobraźni Twórczej na stałe wpisany już w nasz kalendarz wydarzeń oraz Górniczy Dzień Dziecka. W lipcu był Festiwal Góry Literatury, który może również powróci w 2024 r., w sierpniu były to również wydarzenia muzyczne - biletowane - plenerowy koncert Kaśki Sochackiej oraz 5. edycja Festiwalu Metal Mine - przypomina Tomasz Czeleń, specjalista w Dziale Marketingu i Promocji Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia w Wałbrzychu.
Wydarzenia, które pojawiły się po raz pierwszy, były raczej organizowane jednorazowo, z konkretnych okazji lub po prostu w ramach tras koncertowych artystów. Obecnie nie ma planów ich kontynuacji. W kalendarzu na następny rok planowane są natomiast wydarzenia, które odbywają się cyklicznie.
Od września placówka większą uwagę poświęca młodzieży szkolnej. Wśród propozycji są m.in. zajęcia pod nazwą Szychta fuksów - pierwsza zmiana młodych górników. Ich program został pomyślany o dzieciach uczęszczających do klas od 3 do 7 szkoły podstawowej. W ramach tej szychty dzieci zapoznają się ze strojem górnika i kompletowaniem ekwipunku do zjazdu pod ziemią. Przechodzą przez budynek łaźni, lampownię oraz nadszybie i wykonują lekkie prace górnicze w wyrobisku podziemnym.
Przedszkolaki i uczniowie trzech pierwszych klas szkoły podstawowej mogą wziąć udział w zajęciach zatytułowanych Wokół tradycji i legend górniczych. Zdobędą na nich podstawowe informacje na temat legendarnego Skarbnika czy patronki górników węglowych, jaką jest święta Barbara.
Ósmoklasiści i uczniowie szkół ponadpodstawowych mogą wziąć udział w zajęciach kartograficznych Górą i dołem. Ich uczestnicy zdobywają umiejętności z zakresu miernictwa górniczego, kartografii, a także geografii.
Pełna lista propozycji obejmuje kilkanaście pozycji. Są wśród nich dwie gry terenowe. Jedna nazywa się Gdzie Skarbnik ukrył swój skarb, a druga - Zagadki węglem pisane. Zajęcia są odpłatne.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.