Na rozwój odnawialnych źródeł energii przeznaczono 52 proc. inwestycji banków międzynarodowych w energetykę w latach 2020-2021 - szacuje Polski Instytut Ekonomiczny. To 4-krotnie więcej niż inwestycje tych instytucji w paliwa kopalne.
Według szacunków PIE, ponad jedna trzecia inwestycji trafiła na efektywność energetyczną i infrastrukturę, natomiast w opisywanym tym okresie banki międzynarodowe nie realizowały nowych inwestycji w energetykę jądrową.
W opublikowanym w czwartek Tygodniku gospodarczym PIE poinformowano, że w okresie 2011-2021 międzynarodowe banki inwestycyjne przeznaczyły na energetykę 118 mld dol. Najwięcej zainwestowały Bank Światowy - 47,8 mld dol. i Europejski Bank Inwestycyjny - 17,5 mld dol. Utworzony w 2015 r. przez państwa BRICS Nowy Bank Rozwoju, który miał stać się alternatywą dla wiodących międzynarodowych banków inwestycyjnych, zainwestował w tym okresie w inwestycje w obszarze energetyki 3,5 mld dol.
Jak wskazuje PIE, banki międzynarodowe zainwestowały w latach 2011-2021 w energetykę jądrową 520 mln dol., czyli 0,5 proc. wszystkich swoich inwestycji w energetykę. Instytut podkreśla, że finansowanie projektów w obszarze energetyki jądrowej z założenia wyklucza większość międzynarodowych banków inwestycyjnych. Bank Światowy ostatni raz zainwestował w energetykę jądrową w 1959 r. Niektóre banki, w tym Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju, realizują projekty w obszarze bezpieczeństwa procesu wygaszania elektrowni jądrowych, ale nie wspierają budowy nowych elektrowni z powodu kontrowersji politycznych i ryzyka finansowego.
W Europie w energetykę jądrową wciąż inwestują Nordycki Bank Inwestycyjny i Europejski Bank Inwestycyjny. Przeznaczyły na ten cel w latach 2007-2021 łącznie 900 mln dol. EBI inwestował w dwa zakłady do wzbogacania uranu i rozwiązania podnoszące bezpieczeństwo fińskiej elektrowni Olkiluoto, a Nordycki Bank Inwestycyjny w latach 2008-2018 pożyczał łącznie 190 mln dol. na ten sam cel.
Polski Instytut Ekonomiczny to publiczny think tank ekonomiczny; przygotowuje raporty, analizy i rekomendacje dotyczące kluczowych obszarów gospodarki oraz życia społecznego w Polsce, z uwzględnieniem sytuacji międzynarodowej
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.