W środę, 30 sierpnia, odbyła się kolejna tura rozmów dotycząca pakietu pracowniczego w związku z przejęciem Lubelskiego Węgla Bogdanka przez Skarb Państwa. Ustalono m.in., że pracownicy otrzymają specjalną premię, a oprócz tego podwyższone zostaną flapsy.
Środowe rozmowy odbyły się w Warszawie. Wzięli w nich udział przedstawiciele strony związkowej, zarządu spółki oraz przedstawiciele rządu. W rozmowach wzięli udział wszyscy członkowie zarządu LW Bogdanka, tj. Kasjan Wyligała - prezes zarządu i wiceprezesi: Artur Wasilewski, Adam Partyka oraz Dariusz Dumkiewicz. Natomiast stronę związkową reprezentowali przedstawiciele Zarządu Międzyzakładowego Związku Zawodowego Górników w Polsce, Organizacji Międzyzakładowej NSZZ „Solidarność”, Związku Zawodowego Pracowników Zakładów Przeróbki Mechanicznej Węgla w Polsce „Przeróbka” i Związku Zawodowego „KADRA”.
Jak wskazali przedstawiciele spółki, wynegocjowany przez stronę społeczną pakiet obejmuje trzy główne punkty. Pierwszy mówi o podniesieniu od 1 września br. wartości tzw. flapsów (bezpłatnych talonów na posiłki profilaktyczne) do poziomu 1,5 proc. wynagrodzenia minimalnego za płacę brutto (obecnie 54 zł) oraz bezpłatnych bonów spożywczych dla pracowników na powierzchni – do 0,9 proc. wynagrodzenia minimalnego za pracę brutto (obecnie 32 zł). Drugi przewiduje wzrost od 1 stycznia 2024 roku wysokości składki podstawowej opłacanej przez spółkę na PPE (Pracowniczy Program Emerytalny) z obecnych 4,5 proc. na 7 proc. (jak podkreślają przedstawiciele spółki, to maksymalna wartość, jaką w Polsce może przeznaczyć na ten cel pracodawca). Natomiast trzeci punkt przewiduje wypłacenie świadczenia pieniężnego z tytułu wkładu załogi w 40-letni rozwój i utrzymanie w dotychczasowej dobrej kondycji organizacyjnej i finansowej przedsiębiorstwa, wypłacanego w dwóch ratach: pierwsza wyniesie średnio na osobę 14 tys. zł brutto i zostanie wypłacona do 10 października 2023 r., natomiast druga wyniesie średnio na osobę 10 tys. zł brutto i zostanie wypłacona w I kwartale 2024 r. (regulamin nagrody będzie finalizowany ze związkami w najbliższych dniach).
– Dziękuję stronie społecznej za dobrą atmosferę, otwartą postawę i udane negocjacje. Zawsze jesteśmy w stanie mądrze porozumieć się z pracownikami. Uważam, że przejęcie przez Skarb Państwa będzie przełomowe dla Bogdanki i dla całej Lubelszczyzny, a pakiet pracowniczy zabezpieczy finansowo załogę na długie lata – skomentował wynik rozmów Kasjan Wyligała, prezes zarządu LW Bogdanka.
Pozytywnie o negocjacjach wypowiedzieli się również przedstawiciele strony społecznej.
– Jesteśmy w połowie negocjacji. Na dziś uzgodnione mamy wszystkie punkty z pracodawcą. Liczymy, że za około tydzień będziemy mogli spotkać się w Ministerstwie Aktywów Państwowych, aby rozmawiać w sprawie postulatów związanych z przejęciem Bogdanki przez Skarb Państwa. Jednak już dziś można powiedzieć, że sposób, w jaki podchodzi zarówno strona rządowa, jak i zarząd, może być traktowany jako wzór jakości i stylu negocjacji z załogą – powiedział w minioną środę Mariusz Romańczuk, przewodniczący NSZZ „Solidarność” w Bogdance.
Obecnie LW Bogdanka to spółka akcyjna, której ok. 65 proc. akcji należy do kontrolowanego przez państwo koncernu Enea. W czerwcu 2022 roku Skarb Państwa podpisał z Eneą list intencyjny w sprawie nabycia akcji Bogdanki. Proces przejęcia spółki przez Skarb Państwa jest właśnie finalizowany, a jego częścią jest m.in. tzw. pakiet pracowniczy. Początkowo proces przejęcia spółki przez Skarb Państwa miał zostać zakończony w lipcu br., ale termin został przesunięty na wrzesień.
LW Bogdanka jest jedyną spółką prowadzącą wydobycie w Lubelskim Zagłębiu Węglowym. Zatrudnienie w LW Bogdanka na koniec pierwszego kwartału 2023 r. wyniosło 5029 osób (natomiast zatrudnienie w całej Grupie Kapitałowej LW Bogdanka to 5879 osób). W minionym roku Bogdanka wyprodukowała 8,4 mln ton węgla. To oznacza, że na koniec 2022 r. miała 16,5 proc. udziału w rynku węgla kamiennego i 21,7 proc. udziałów w rynku węgla energetycznego w Polsce oraz 27,1 proc. w rynku węgla sprzedanego do energetyki zawodowej.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.