Swoje zadania realizują w wielu kopalniach Polskiej Grupy Górniczej. Roboty przygotowawcze, szybowe oraz wiertnicze, w tym odmetanowania – to ich specjalność. Brygady Zakładu Górniczych Robót Inwestycyjnych Polskiej Grupy Górniczej są wszędzie tam, gdzie trzeba wspomóc załogi własne kopalń, stosując nierzadko innowacyjne rozwiązania.
W br. ZGRI koncentruje swoje działania w kopalniach: Piast-Ziemowit, Bolesław Śmiały, Mysłowice-Wesoła i w ruchu Bielszowice kopalni Ruda.
W ruchu Piast dwoma kombajnami rozjeżdżany jest pokład 209 w partii centralnej. Trzecia maszyna udostępnia tzw. pole ERG, gdzie eksploatacja ma rozpocząć się w przyszłym roku. W ruchu Ziemowit z kolei drążone jest wyrobisko pod kolejną ścianę. W przyszłości brygady ZGRI mają przystąpić do drążenia w kamieniu wyrobisk funkcyjnych. Poza tym w kopalni Bolesław Śmiały rozjeżdżany jest pokład 318, dzięki któremu będzie można rozciąć nowe ściany, a w ruchu Bielszowice kopalni Ruda brygady ZGRI pędzą 30-metrowy chodnik na strzał dla późniejszego wprowadzenia kombajnu do dalszego drążenia wyrobiska. Niebawem też przystąpią do robót związanych z kolejną przebudową wyrobisk.
– Stawiamy na wielozadaniowość i innowacyjność. Nie ograniczamy zakresu wykonywanych robót, przeciwnie, stale rozszerzamy specjalizacje, zarówno w zakresie prac przygotowawczych, szybowych, wiertniczych, jak i odmetanowania. Dysponujemy zespołem pracowników o szerokim wachlarzu kwalifikacji i specjalizacji i w tym tkwi nasza siła – zwraca uwagę Krzysztof Kuczowicz, dyrektor ZGRI.
W kopalni Mysłowice-Wesoła dobiegły właśnie końca roboty polegające na wierceniu otworów kierunkowych przeznaczonych do ujęcia metanu w ścianie 02A. Zrealizowane zostało także zlecenie na wykonanie profilaktyki tąpaniowej do ściany 05Aw. Obecnie trwają prace wiertnicze mające na celu m.in. rozpoznanie zaburzenia geologicznego w przecince ściany 516.
Otworami kierunkowymi ujmowany będzie metan w ścianach 05Aw i 06Aw.
Dodatkowo w mysłowickiej kopalni ZGRI wykonuje wiercenia torpedujące dla odprężenia pokładu 501 Az. Mają zwiększyć bezpieczeństwo eksploatacji ściany 516. Prowadzone jest również wzmacnianie obudowy za pomocą wysokiego kotwienia.
– Tego rodzaju prace stanowią kolejną naszą specjalność, dobrze już sprawdzoną w trakcie realizacji tego typu zadań w kopalni Staszic-Wujek. Tam kotwimy chodnik przed frontem eksploatacyjnym, który będzie utrzymywany po zakończeniu biegu ściany. W kopalni Staszic-Wujek trwają również prace związane z prowadzeniem odmetanowania ściany XIVa-S i IIL/407/4 wraz z kompleksową obsługą sieci odmetanowania – wyjaśnia Rafał Mędrygał, główny inżynier górniczy ds. usług górniczych.
We wspomnianej wcześniej kopalni Bolesław Śmiały siłami ZGRI realizowane są ponadto zadania związane z pomiarem trajektorii otworów badawczych. Za pomocą inklinometrów ustalana jest prawidłowość założonych kątów.
– To jest niezbędne w procesie projektowania ścian – przybliża tajniki sztuki wiertniczej Krzysztof Kuczowicz.
Swoje zadania wykonuje także Oddział Robót Szybowych, liczący 66 pracowników. Są oni aktualnie obecni w ruchach Piast i Ziemowit oraz Rydułtowy i Jankowice kopalni ROW. Prowadzą m.in. wymianę elementów zbrojenia szybowego, rurociągów wraz z armaturą, a także prace w pompowni głównego odwadniania. Pomagają też w wymianach lin. Obszarem działania oddziału jest ponadto doraźne wspieranie pracy oddziałów szybowych kopalń w razie występowania sytuacji nieprzewidzianych i usuwanie skutków awarii szybowych, jeśli takie wystąpią.
– Działania związane z wymianą m.in. zbrojenia szybowego, naczyń wyciągowych czy lin nośnych należą do szczególnie odpowiedzialnych. Wiele zagrożeń występujących podczas ich wykonywania wymaga od pracowników ogromnej koncentracji, umiejętności i wiedzy – podkreśla Rafał Mędrygał.
Zakład Górniczych Robót Inwestycyjnych, jako jednostka specjalistyczna, wykonuje usługi górnicze na rzecz kopalń od prawie 26 lat. Najpierw działał w ramach Nadwiślańskiej Spółki Węglowej, od 2003 r. wchodził w skład Kompanii Węglowej, a od siedmiu lat jest jednym z oddziałów Polskiej Grupy Górniczej. Zatrudnia 685 pracowników.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.