W niedzielę 3 września, w Jastrzębiu-Zdroju uczczono 43. rocznicę podpisania Porozumienia Jastrzębskiego. W czasie uroczystości - które odbyły się na placu im. Tadeusza Jedynaka znajdującym się przed kopalnią Zofiówka - przypomniano o fundamentach Solidarności i postulatach z 1980 r. Głos zabrali premier Mateusz Morawiecki oraz przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ Solidarność Piotr Duda. Ponadto list do uczestników uroczystości skierował prezydent Andrzej Duda.
Pod pomnikiem Porozumienia Jastrzębskiego nie zabrakło silnej reprezentacji sektora wydobywczego. Był m.in. wiceminister aktywów państwowych Marek Wesoły, szef nadzoru górniczego Adam Mirek, menadżerowie spółek węglowych oraz liderzy górniczych związków zawodowych.
Uroczystości rozpoczęły się od mszy św. w kościele pw. Najświętszej Marii Panny Matki Kościoła w Jastrzębiu-Zdroju. Nabożeństwu przewodniczył arcybiskup senior Archidiecezji Katowickiej Wiktor Skworc. Potem uczestnicy zgromadzili się na placu przed kopalnią. Tam przywitał ich Roman Brudziński, szef Solidarności w Jastrzębskiej Spółce Węglowej, do której należy ruch Zofiówka kopalni Borynia-Zofiówka. Jako pierwszy przemówienie wygłosił premier Mateusz Morawiecki.
- Solidarność to z jednej strony wszyscy, którzy w tamtych pamiętnych dniach, tygodniach strajkowali i walczyli o niezależne samorządne związki zawodowe, a tak naprawdę w sercach mieli niepodległą, wolną Rzeczpospolitą praworządną, demokratyczną i solidarną. Solidarność to wszystkie zakłady na czele tutaj z Zofiówką, która wtedy inaczej się nazywała (wówczas KWK Manifest Lipcowy – red.) a która tu, w Jastrzębiu, stanęła jako pierwsza - powiedział szef rządu.
Stwierdził także, że jastrzębscy górnicy byli twórcami historii współczesnej Polski i Europy.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Jak zwykle... jest CUDNIE.....