Ponad 83 tysiące osób odwiedziło Kopalnię Złota w Złotym Stoku w lipcu i w sierpniu. To lepszy rezultat, niż osiągany przez niektóre inne turystyczne kopalnie w ciągu całego roku.
Jak nas poinformowała Elżbieta Szumska, właścicielka większości udziałów w Przedsiębiorstwie Usług Turystycznych Kopalnia Złota, w lipcu 2023 r. złotostocką kopalnię odwiedziło 38 282 turystów. W sierpniu było ich jeszcze więcej, bo 44 880. Łącznie więc w dwa wakacyjne miesiące sztolnie, szyby i korytarze pozostałe po eksploatacji rud arsenu i złota obejrzało 83 162 turystów. Dla porównania - Zabytkowa Kopalnia Srebra w Tarnowskich Górach przez cały 2022 rok przyjęła nieco ponad 74 tysięcy zwiedzających, a podziemna kopalnia piasku w Tomaszowie Mazowieckim ponad 32 tysiące.
Były dni, kiedy grupy turystów z przewodnikami wchodziły do złotostockich podziemi jedna po drugiej. Przykładowo 1 sierpnia kopalnia przyjęła 2536 zwiedzających, 9 sierpnia - 2231 osób, a 13 sierpnia - 2180 osób. Przez cały sierpień było tylko pięć dni, kiedy kopalniane podziemia obejrzało poniżej tysiąca osób dziennie. Pusto w kopalnianych wyrobiskach było jedynie nocą i nad ranem.
Podczas wakacji była szansa, by zwiedzić kopalniane podziemia bez konieczności zakupu biletu wstępu. W sobotę 12 sierpnia pod kopalnię zawitał autobus z punktem poboru krwi. Osobom, które tego dnia zdecydowały się oddać krew, przysługiwał darmowy wstęp do trzech obiektów wchodzących w skład złotostockiego kompleksu. Są to Kopalnia Złota, Sztolnia Ochrowa oraz Osada Górnicza.
Kopalnia rud arsenu i złota w Złotym Stoku zakończyła wydobycie rudy wiosną 1961 r. Później część wyrobisk była wykorzystywana do wywozu urobku z kamieniołomu w Złotym Jarze, znajdującym się nad kopalnią. W innej sztolni natomiast urządzono ujęcie wody na potrzeby miejscowych zakładów.
Podziemna trasa turystyczna udostępniona została zwiedzającym 29 maja 1996 r., obejmując pierwotnie fragment sztolni Gertruda i dawny podziemny magazyn materiałów wybuchowych wydrążony w czasach PRL. Na początku XXI wieku dzięki staraniom właścicieli kopalnia w Złotym Stoku stała się najpopularniejszym obiektem górniczym w polskiej części Sudetów.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.