Zielona energetyka i polityka dekarbonizacji nadal są priorytetowymi zadaniami energetycznymi dla Unii Europejskiej. Deklaratywnie, tak samo jest w Wielkiej Brytanii, ale w praktyce, to Zjednoczone Królestwo systematycznie zapomina o sprawowanej do niedawna funkcji zielonego lidera. Nikt do tego nie wraca, bo to, co było, a nie jest nie pisze się w brytyjski rejestr.
Ponieważ Niemcy nadal trzymają się tej doktryny, brytyjska prasa szydzi, że jest to główną przyczyną recesji niemieckiej gospodarki (Germany is heading into a recession caused by its green energy policies, its politicians warn, as the country is labelled the 'sick man of Europe' for its stagnating economy while Brexit Britain sees growth – MailOnline, 28 sierpnia 2023).
Podstawowym argumentem jest fakt, że w drugim kwartale niemiecka gospodarka znalazła się w stagnacji w porównaniu z poprzednimi trzema miesiącami, nie wykazując żadnych oznak ożywienia po zimowej recesji i ugruntowując swoją pozycję jednej z najsłabszych dużych gospodarek świata. Dla porównania, gospodarka Wielkiej Brytanii wzrosła o 0,2 proc. Niemieccy politycy opozycji za spowolnienie gospodarcze obwiniają biurokratyczną politykę Niemiec w zakresie zielonej energii.
Martin Josef Merz, przewodniczący Unii Chrześcijańsko – Demokratycznej (CDU) z wrocławskim rodowodem, nazywany populistycznym przywódcą opozycji, zapowiedział, obniżenie obciążeń podatkowych i opłat za energię, natychmiastowe ponowne podłączenie zlikwidowanych elektrowni jądrowych do sieci oraz przyjęcie moratorium na biurokrację. Twierdzi on, że kryzys ten jest bezpośrednim skutkiem nadmiernie zbiurokratyzowanej polityki rządu w zakresie zielonej energii, prowadzonej przez Zielonych w koalicji z socjaldemokratami kanclerza Olafa Scholza.
„Niestety rok 2023 będzie rokiem recesji” – powiedział Merz niemieckiej gazecie Bild am Sonntag.(27 sierpnia). Według statystyk Międzynarodowego Funduszu Walutowego oraz Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju, była to niegdyś jedna z najsilniejszych gospodarek świata. Obecnie oczekuje się, że Niemcy będą miały najgorszą gospodarkę ze wszystkich wiodących krajów na świecie. Niektórzy eksperci i politycy zaczęli ponownie nazywać Niemcy „chorym człowiekiem Europy”, po tym, jak zdobyły one to miano pod koniec lat 90. ze względu na słaby wzrost gospodarczy i wysokie bezrobocie.
Według danych federalnej agencji statystycznej Destatis, kanclerz Niemiec Olaf Scholz w czwartek (24 sierpnia) w Monachium powiedział, że gospodarka kraju odnotowała zerowy wzrost od kwietnia do czerwca w porównaniu z poprzednim kwartałem. MFW prognozuje, że Niemcy będą jedyną dużą gospodarką zaawansowaną, która zmniejszy się w tym roku.
Na początku tygodnia Bundesbank, podsycając lawinę ponurych ocen, prognozował, że w trzecim kwartale „słaba” gospodarka Niemiec będzie nadal znajdować się w stagnacji. Bank stwierdził w swoim miesięcznym raporcie, że „gospodarka Niemiec wciąż przeżywa okres słabości”.
Cicho i bez rozgłosu Francja postanowiła, nie zamykać swoich dwóch ostatnich elektrowni węglowych. O sytuacji na francuskim rynku energetyki pisze amerykański portal internetowy Mining Technology (The two remaining coal plants, located in Cordemais and Saint-Avold, have been granted permission to stay operational long after they were initially due to shut down - 29 sierpnia 2023).
Zgodnie z dekretem podpisanym przez premier Elisabeth Borne i minister transformacji energetycznej Agnès Pannier-Runacher Francja przedłuży żywotność dwóch pozostałych elektrowni węglowych do końca 2024 r., ponieważ kraj przygotowuje się na wysoki popyt w miesiącach zimowych.
Według decyzji prezydenta miały one zakończyć swoją działalność przed 2022 rokiem. Teraz elektrownie węglowe mają zrekompensować deficyty energii elektrycznej spowodowane powszechnymi uszkodzeniami reaktorów jądrowych. W listopadzie ubiegłego roku rzecznik państwowego giganta nuklearnego EDF powiedział, że zaledwie 30 z 56 reaktorów działało, podając korozję naprężeniową jako główną przyczynę spadku produkcji. W obszernym uzasadnieniu tej decyzji powołano się na podobne rozwiązania w Niemczech i w Wielkiej Brytanii.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.