Dwanaście miesięcy dzieli nas od poznania koncepcji zagospodarowania obiektów po kopalni Kazimierz-Juliusz w Sosnowcu. W sierpniu została podpisana umowa w tej sprawie. Dokonano tego w miejscu wyjątkowym, bo w hali zbornej ostatniej kopalni węgla kamiennego w Zagłębiu Dąbrowskim.
Zabudowania i tereny po byłym zakładzie górniczym mają zostać zagospodarowane w ramach projektu Kazimierz OdNowa.
„Projekt opiera się na gruntownej transformacji i zagospodarowaniu terenu i budynków po kopalni Kazimierz-Juliusz. Na razie mówimy o wykonaniu dokumentacji projektowej (dopiero po tym możemy przystąpić do jakichkolwiek prac), ale już mogę Wam zdradzić, co chcemy, aby powstało w tym miejscu: przedszkole/żłobek, Zagłębiowski Inkubator Przedsiębiorczości, utworzenie Sosnowieckiego Centrum Aktywizacji Społeczno-Zawodowej, stworzenie przyjaznej przestrzeni dla mieszkańców dzielnicy, w tym miejsca na małe usługi, jak gastronomia. Dokumentacja będzie gotowa za rok” – poinformował w mediach społecznościowych prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński.
Koncepcje zagospodarowania terenów przygotuje podwarszawska pracownia architektoniczna PAS Projekt, która ma już doświadczenie w tego typu realizacjach. Zajmowała się bowiem m.in. adaptacją na potrzeby muzealne dawnej kopalni Julia (KWK Thorez) w Wałbrzychu. Umowę z pracownią zawarła samorządowa spółka Sosnowieckie Inwestycje.
– W naszym projekcie bardzo ważnym elementem będzie pozostawienie ważnych symboli związanych z górnictwem. Mam na myśli na przykład mozaiki w sali zbornej czy stworzenie punktu widokowego na wieży wyciągowej. Patrząc na obiekty, zakładam, że są w dobrym stanie i nie zakładam, żebyśmy mieli większe problemy z konstrukcją. Będziemy się bardziej zastanawiać, jak uatrakcyjnić tę przestrzeń i wydobyć z niej elementy historyczne – wyjaśniła, cytowana na stronie internetowej miasta, Małgorzata Golenko z pracowni PAS Projekt. Dodała, że projektanci prace rozpoczną od wykonania ekspertyz, by sprawdzić, w jakim rzeczywistym stanie są budynki.
Przypomnijmy, że 29 maja 2015 r. z kopalni Kazimierz-Juliusz na powierzchnię wyjechała ostatnia tona urobku. Tym samym w Zagłębiu Dąbrowskim zakończyło się górnictwo węgla kamiennego. Kopalnia weszła w proces likwidacji, który trwał kilka lat. W jego ramach m.in. zasypano szyby oraz wyburzono wybrane budynki. Te, które pozostały, wraz z działkami pod koniec 2020 r. od Spółki Restrukturyzacji Kopalń przejęło miasto. Warto dodać, że pozostała po kopalni wieża K-1 trafiła do Gminnej Ewidencji Zabytków.
Proponowany projekt Kazimierz OdNowa trafił na listę projektów kluczowych województwa śląskiego. Ma on być przykładem modelowej transformacji społeczno-gospodarczej zmierzającej w kierunku zielonej, niskoemisyjnej gospodarki. Celem jest kompleksowa rewitalizacja, zarówno społeczna, jak i technologiczna, przestrzeni po kopalni. Ma to być impulsem do rozwoju dla dzielnicy, ale także być świadectwem przywiązania do górniczej historii i tradycji tej części miasta. Koszt przedsięwzięcia, za które ma odpowiadać miasto, to ponad 82 mln zł. Dofinansowanie w ramach Funduszy Europejskich dla Śląskiego ma wynieść 70 mln zł. Projekt jest zaplanowany na lata 2023-2026.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
82 mln to dobre 15 km drogi asfaltowej, gruntownie wyremontowanej. Przewalanie pieniędzy, żeby każde miasto miało swój złom, a jedziesz po drogach w mieście i dziura na dziurze. ale jeden pajac z drugim mogą zrobić szoł, jak to robią coś OdNowa. Komuno wróc!
Najpierw rozkradli zburzyli a teraz będą udawać. Że remontują i ratują a węgiel sprowadzamy z Indonezji brawo panie chęciński i z miasta przemysłowego stał się sosnowiec miastem magazynowym