Po trzyletniej przerwie ponownie zostały uruchomione klasy górnicze. Od września w Zespole Szkół Technicznych w Rybniku naukę rozpocznie 30 uczniów, którzy będą się kształcili na kierunku technik górnictwa podziemnego. Oprócz tego w Szkole Branżowej w Radlinie 15 osób rozpocznie naukę na kierunku górnik eksploatacji podziemnej. Polska Grupa Górnicza inwestuje w programy stypendialne dla uczniów tych klas.
Przedstawiciele spółek węglowych wskazują, że brak wykwalifikowanych pracowników to jedno z najpoważniejszych wyzwań, z którymi w kolejnych latach będą musiały zmierzyć się kopalnie. Sprzyja temu nie tylko ogólna sytuacja na rynku pracy, ale również fakt, że przez cały czas trwa proces stopniowego wygaszania branży.
Jak podkreślał wiosną tego roku na łamach „Górniczej” Andrzej Sączek, dyrektor Departamentu Wsparcia HR Polskiej Grupy Górniczej, ostatnie lata były burzliwe dla branży.
– Trwały rozmowy dotyczące przyszłości branży i ustalenia odnośnie szczegółów umowy społecznej. W efekcie klasy górnicze udało się nam uruchomić po raz ostatni trzy lata temu. Niestety brak fachowców – chodzi tu przede wszystkim o techników górników – za kilka lat może to okazać się sporym wyzwaniem. Możemy boleśnie zderzyć się z problemem braku osób spełniających wymagania pracownika dozoru ruchu górniczego, bo aby zostać takim pracownikiem, trzeba mieć kwalifikacje na poziomie co najmniej technika górnika. Skoro nie ma takich fachowców na rynku, musimy sami zadbać o ich wykształcenie – argumentował.
Przypomnijmy, że w tym roku PGG przymierzała się we współpracy z lokalnymi samorządami do uruchomienia trzech klas górniczych: w Zespole Szkół nr 3 w Rudzie Śląskiej (15 miejsc na kierunku technik górnictwa podziemnego), w Zespole Szkół Technicznych w Rybniku (30 miejsc – również na tym samym kierunku) oraz w Szkole Branżowej w Radlinie, gdzie miał zostać uruchomiony kierunek górnik eksploatacji podziemnej (20 miejsc). Uczniów w tych miastach do kształcenia w zawodach górniczych miała zachęcić kampania medialna, cykl akcji promocyjnych, spotkania w szkołach oraz na targach pracy.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Andrzejek kościółek i kaczynski a po rozwodzie jest
Te kopalnie za 6,8 lat będą zamknięte chyba że wyjdziemy z UE i jakiś normalny rząd będzie