„Górnicza profesja znowu w modzie” – tym tekstem otworzymy najnowszy numer „Górniczej”, który do rąk Czytelników trafi w piątek, 1 września. Red. Kajetan Berezowski w tym materiale opisuje jak wygląda kształcenie na kierunkach górniczych i jak spółki węglowe zachęcają młodzież do związania swojej przyszłości z sektorem wydobywczym. Temat ten także szeroko omawiamy na kolejnych stronach TG.
Swoją uwagę skupiamy także na cenach węgla, które znowu rosną. Sytuację na rynku analizuje dla nas prof. Zbigniew Grudziński z Instytutu Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią PAN. Więcej o tym w materiale przygotowanym przez red. Jacka Madeję.
Zaglądamy także do prywatnej kopalni Eko-Plus, która stawia na fotowoltaikę. Mając własną energię zakład obniży koszty produkcji węgla. W kopalni liczą już dni do uruchomienia inwestycji. Mariusz Ornat, prezes spółki Eko-Plus podkreśla, że jest o co walczyć, ponieważ miesięczne rachunki za zużyty prąd sięgają już 1 mln zł.
Sosnowiec pożegnał się już na dobre z węglem osiem lat temu, kiedy na powierzchnię wyjechała ostatnia tona urobku z kopalni Kazimierz-Juliusz. Stolica Zagłębia Dąbrowskiego nie zapomina o swoich górniczych korzeniach i zrobiła kolejny krok w stronę realizacji projektu „Kazimierz OdNowa”, który zakłada maksymalne wykorzystanie pokopalnianych zabudowań. O tych planach przeczytają Państwo w materiale red. Macieja Dorosińskiego.
Przedstawiamy też sytuację w jakiej znajduje się ruch Wujek kopalni Staszic-Wujek. Strona społeczna została zapewniona, że zakład będzie fedrować do 2026 r. Więcej o szczegółach tych ustaleń w nowym numerze „Górniczej”.
Kontynuujemy także nasz przegląd surowcowy. Tym razem na tapet wzięliśmy kamienie bloczne i łamane, bez których ciężko sobie wyobrazić realizację projektów infrastrukturalnych. Jak się okazuje górnictwo skalne w naszym kraju to głównie Dolny Śląsk oraz ziemia świętokrzyska.
Analizujemy także jak wygląda światowe zapotrzebowanie na surowce krytyczne. Według analiz mówi się, że w ciągu najbliższych lat spółki wydobywcze będą kładły nacisk właśnie na ich wydobycie. Już we wrześniu z inicjatywy Międzynarodowej Agencji Energetycznej w stolicy Francji - Paryżu ma się odbyć konferencja na temat tych minerałów i wykorzystania ich w ramach transformacji energetycznej.
W tym numerze zaglądamy także do Izby Pamięci Górnictwa KWK Chwałowice, która powstała z pasji załogi. Opiekunką tego miejsca jest Danuta Hanak, która po Izbie oprowadziła red. Katarzynę Zarembę-Majcher.
W dziale Po szychcie zachęcamy do spotkania z Janem Gustawem Jurkiewiczem. To również dzięki niemu Zabrze może pochwalić się wspaniałymi zabytkami kultury górniczej.
Numery: aktualny i archiwalne Trybuny Górniczej są udostępniane za darmo 30 dni od daty publikacji. W celu dostępu natychmiastowego zachęcamy do zakupu subskrypcji premium: https://nettg.pl/premium
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.