Grupa Kapitałowa Lubelski Węgiel Bogdanka opublikowała Raport ESG za 2022 rok. Dokument jest dziesiątym raportem przygotowanym w oparciu o wytyczne Global Reporting Initiative (GRI), uwzględniającym także elementy typowe dla raportowania zintegrowanego, wiążące wyniki finansowe z rezultatami w obszarze środowiskowym, społecznym i zarządczym - poinformowali przedstawiciele spółki.
„Rok 2022 był szczególny dla Bogdanki, najefektywniejszego producenta węgla energetycznego w kraju. Był to wyjątkowy rok dla kopalni z uwagi na jubileusz 40-lecia wydobycia. Z tej okazji zaplanowano szereg wydarzeń, na których – na różne sposoby – planowano świętować tę okrągłą rocznicę. Niemniej, napaść zbrojna Rosji na Ukrainę oraz wywołany przez nią kryzys humanitarny i energetyczny istotnie determinowały działalność Spółki. Warto pamiętać, że Bogdanka, spośród wszystkich kluczowych podmiotów tzw. infrastruktury krytycznej, zlokalizowana jest bardzo blisko granicy z Ukrainą. Działania Grupy miały zatem realny wpływ na polską gospodarkę i bezpieczeństwo – także dla gospodarstw domowych. W 2022 r. całkowita kwota przychodu ze sprzedaży węgla wyniosła 2.451,7 mln zł, co było wynikiem najwyższym od 5 lat. Z myślą o przyszłych pokoleniach, a także z uwagi na dynamiczne zmiany na światowym rynku, w tym wdrażany w UE program sprawiedliwej transformacji, przy jednoczesnym embargo na rosyjskie surowce, rozpoczęto prace nad aktualizacją strategii biznesowej oraz przyjęto w Grupie pierwszą Strategię ESG” - informują przedstawiciele LW Bogdanka.
Choć raport ESG opisuje działalność Grupy w 2022 roku, to nawiązuje także dp tegorocznych wydarzeń w Grupie Bogdanka. W maju przyjęta została Strategai LW Bogdanka na lata 2023-2030 z perspektywą do roku 2040. Główne założenia dokumentu mówią o przekształceniu Bogdanki w multisurowcowy koncern. Spółka oprócz wydobycia węgla, ma się również zajmowac wydobyciem innych ważnych dla zielonej transformacji surowców, takich jak: metale ziem rzadkich, węgiel koksujący czy molibden i wolfram z miedzią. Obecnie zaangażowanie w produkcję OZE może wiązać się z ryzykiem uzależnienia od komponentów sprowadzanych spoza UE, stąd – odpowiedzialnie zarządzając łańcuchem dostawców – Bogdanka planuje sama produkować półprodukty niezbędne w energetyce odnawialnej.
Przedstawiciele spółki wskazują, że kreowanie nowych miejsc pracy jest szczególnie ważne dla tak dużego pracodawcy jakim jest Bogdanka (Grupa na koniec 2022 r. zatrudniała 5791 osób), gdyż zgodnie z obowiązującymi założeniami koniec węgla kamiennego w Polsce planowany jest na 2049 rok.
– Choć perspektywa ta dla wielu może wydawać się odległa, to wiemy, że losy naszej Grupy za kilka dekad zależeć będą od decyzji podejmowanych dzisiaj. Nasza Strategia to ambitny i odpowiedzialny plan zdywersyfikowania przychodów, stopniowo i mądrze odchodząc od podstawowej działalności – powiedział na pierwszych stronach Raportu ESG Kasjan Wyligała, prezes zarządu LW Bogdanka.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.