Znacznie większa grupa absolwentów szkół podstawowych wybrała w tym roku górnicze kierunki kształcenia niż bywało to w latach poprzednich – wynika z informacji, które zebrał dziennikarz portalu netTG.pl.
Dyrekcje poszczególnych szkół jeszcze ostrożnie podchodzą do zwiększonego zainteresowania kształceniem w kierunkach górniczych, ale np. kierownictwo Zespołu Szkół Technicznych w Rybniku odważnie podjęło próbę uruchomienia klasy technikum górniczego. Zgłosił się komplet 30 uczniów i w nowym roku szkolnym klasa ruszy.
- Po latach zniechęcenia branżą górnicza obserwujemy zwrot zainteresowania zatrudnieniem w kopalniach. Uczniów przyciągają m.in. programy stypendialne, które mają w swej ofercie spółki węglowe - wskazuje Beata Elsner, wicedyrektorka Powiatowego Centrum Kształcenia Ustawicznego w Wodzisławiu Śląskim.
- Technik informatyk, elektryk, mechanik – te specjalności górnictwo po prostu chłonie. Jeśli któryś z uczniów będzie zainteresowany związaniem swej kariery zawodowej z górnictwem z pewnością otrzyma taką szansę – podkreśliła z kolei Teresa Horst, dyrektorka Powiatowego Zespołu Szkół w Bieruniu.
Do Zespół Szkół Ogólnokształcących im. Jana Pawła II również zgłosiło się wielu chętnych do nauki górniczego fachu. Wybrano najlepszych.
- Chcemy kształcić najlepszych podobnie jak Jastrzębska Spółka Węglowa, która funduje stypendia – powiedziała Anna Jóźwik, wicedyrektorka Zespół Szkół Ogólnokształcących im. Jana Pawła II.
Szkoła będzie kształcić elektryków, mechaników i mechatroników. JSW zapewni praktyki zawodowe.
Bardzo dobre sąwyniki naboru do szkól patronackich KGHM. W Zespole Szkół Nr 1 im. prof. Bolesława Krupińskiego w Lubinie w klasie pierwszej o kierunku technik podziemnej eksploatacji kopalin innych niż węgiel kamienny uczyć się będą 34 osoby. W branżowej szkole pierwszego stopnia kształcenie w kierunku górnik podziemnej eksploatacji kopalin innych niż węgiel kamienny wybrały 52 osoby.
Niestety, wciąż brakuje chętnych do nauki górniczego fachu w szkołach zawodowych objętych programami stypendialnymi LW Bogdanka.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Kopalnie przyciągają bardzo dobrymi zarobkami, premiami, rekompensatami, flapsami, podwyżkami, przywilejami! Ot, i mamy całą filozofię tego fenomenu garnięcia się młodych do górnictwa!
Komentarz usunięty przez moderatora z powodu złamania regulaminu lub użycia wulgaryzmu.
Ja konczyłem szkole górniczą w Bieruniu jako elektryk i tak kopalnie chłoną elektryków że nie przyjęli nikogo do roboty .szkoda było czasu i dojeżdżania 2 godziny w jedną stronę
Tia, zwłaszcza że za kilka lat górnictwo zostanie pogrzebane i grzecznie staniesz do kolejki do prywaciarza j... za najniższą krajową ;)
I bardzo dobrze, ja się przyjąłem niecały rok temu na gruba po technikum elektrycznym i podoba mi się ta robota, my młodzi dobrze wiemy że nie warto j***ć u prywaciorza za najniższą krajową