Ogromny cmentarz, kolejowy tor doświadczalny czy też skocznia narciarska powstały w miejscowościach o „węglowych” nazwach. Wioski, dzielnice i osiedla z węglem w nazwie spotkać można w różnych częściach kraju.
Nawet w stolicy – bowiem jedno z osiedli w północno-zachodniej części Warszawy to Wólka Węglowa. W 1951 r. została włączona w granice miasta, najpierw do Żoliborza, a później do dzielnicy Bielany. W Wólce Węglowej znajduje się jeden z największych cmentarzy w Polsce, o powierzchni niemal półtora kilometra kwadratowego.
Dwie węglowe dzielnice posiada Lublin. To Węglin Północny i Węglin Południowy, rozdzielone aleją Kraśnicką. Swego czasu były one znane wśród amatorów sportów zimowych. W latach 2007-2011 funkcjonowała tam skocznia narciarska Krokiewka, na której można było oddawać skoki o długości nawet 15 metrów.
Do 1954 r. w okolicy Jędrzejowa istniała gmina Węgleszyn. Później wieś o tej nazwie weszła w skład gminy Oksa. Natomiast na północ od Kielc znajduje się wieś Tumlin-Węgle w gminie Zagnańsk. Prowadzi przez nią znakowany na czerwono Główny Szlak Świętokrzyski im. Edmunda Massalskiego z Kuźniaków do Gołoszyc.
W wielkopolskiej gminie Golina znajduje się wieś Węglew, w której w 2009 r. utworzone zostało prywatne Muzeum Rzemiosła Artystycznego. Ta wieś w przeszłości nosiła nazwę Węglewo, a więc identyczną, jak kilka innych wiosek i osad w Polsce.
Jedną z nich jest Węglewo w gminie Pobiedziska w Wielkopolsce. To właśnie tam urodził się archeolog Józef Kostrzewski, znany jako pierwszy badacz starożytnej osady Biskupin.
Z czego innego znane jest Węglewo koło Żmigrodu. Z wykorzystaniem odcinka zlikwidowanej linii Żmigród – Wąsosz zbudowano tam kolejowy tor doświadczalny w formie pętli o długości 7,7 km. Użytkuje go Instytut Kolejnictwa. Prowadzone są tam testy sprzętu kolejowego.
Mamy też w Polsce Węglowice. Położone są w województwie śląskim w gminie Wręczyca Wielka. Kilka kilometrów na wschód od Węglowic przebiega linia kolejowa nr 131, czyli przedwojenna Magistrala Węglowa.
Historyczne związki z górnictwem posiada Węgliniec. To obecnie pięciokierunkowy węzeł kolejowy w Borach Dolnośląskich. W XIX i XX wieku w pobliżu Węglińca działały podziemne kopalnie węgla brunatnego. Tuż po drugiej wojnie światowej miasto nosiło krótko nazwę Kaławsk. Utrzymała się ona na dłużej w nazwie kopalni węgla, zapamiętanej za sprawą katastrofy ze stycznia 1970 r., kiedy to wody zalały część wyrobisk.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.